Białe buty to bardzo modny element garderoby, który w niezwykły sposób może dodać charakteru całej stylizacji. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na zakup obuwia w tym kolorze. Od lat powodzeniem cieszą się jasne eleganckie szpilki, pantofle, letnie sandałki, sportowe trampki czy adidasy, a nawet glany. Choć atutów związanych z wyglądem takiego obuwia nie brakuje, to pojawia się kłopot związany z tym, jak wyczyścić białe buty. Nie da się przecież uniknąć plam i zabrudzeń z kurzu, trawy, deszczu czy błota, z którymi używane obuwie ma nieustanny kontakt.
Jakie są sposoby na tego rodzaju problemy?
Mówiąc o tym, jak wyczyścić białe buty, warto pamiętać, że wiele zależy od typu obuwia i materiału, z jakiego jest wykonane. Trzeba więc odpowiednio dobierać metody i środki, ponieważ tylko w ten sposób można osiągnąć zadowalające rezultaty. Najpierw omówimy, jak wyczyścić białe buty ze skóry, ponieważ ten rodzaj sprawia najmniej kłopotu podczas usuwania zabrudzeń.
Na pewno dobrym rozwiązaniem jest użycie wody z szarym mydłem oraz niewielkiej szmatki. To najprostsza metoda, która często daje dobre efekty. Niekiedy zamiast ściereczki bardziej odpowiednie może okazać się zastosowanie czegoś bardziej szorstkiego, np. gąbki czy zużytej szczoteczki do zębów. Ważne, aby całość wykonywać na tyle delikatnie, by nie uszkodzić obuwia.
Mydło nie jest oczywiście jedynym sposobem na to, jak wyczyścić białe buty ze skóry. Inna opcja to sok cytrynowy, ocet lub soda oczyszczona. Wystarczy jeden z tych składników nałożyć na ściereczkę, a następnie dokładnie umyć obuwie i jak najszybciej je osuszyć. Wiele osób stosuje również do tego celu pastę do zębów, którą można aplikować szczoteczką.
Kolejna sprawa dotyczy tego, jak wyczyścić białe buty z materiału, np. popularne trampki, baleriny czy espadryle. Tu elementem niezbędnym jest szczoteczka – może być to wersja do zębów, ale dobrze sprawdza się także przeznaczona do rąk. Poza tym przyda się również woda. Trzeba pamiętać, by wyjąć sznurówki, które wymagają oddzielnego prania. Najczęściej stosowana metoda na to, jak wyczyścić białe buty materiałowe, wiąże się z zastosowaniem cytryny albo limonki.
Sok z owoców należy dokładnie wycisnąć do miseczki, a następnie dodać wody i uzyskanym w ten sposób płynem (w proporcji 1:3) wyszorować obuwie szczotką. Alternatywą dla tego rozwiązania jest soda oczyszczona – trzeba tu przygotować roztwór z wykorzystaniem wody i przystąpić do mycia ulubionych trampek czy balerinek. Jeśli nie posiada się pod ręką tego typu środków, można zastosować metodę z szarym mydłem, czyli tę, która dobrze radzi sobie też ze skórzanym obuwiem.
Ważne, by woda, której się użyje, była odpowiednio ciepła (ale nie gorąca!). Nie zaszkodzi również wypróbować sposobu z pastą do zębów, którą każdy zawsze posiada w domu. Środek ten bywa bardzo skuteczny w momencie, gdy żadna inna opcja nie zdaje egzaminu. Ilość pasty nie musi być duża – wystarczy odrobinę połączyć z wodą i dokładnie umyć obuwie z brudu.
Zastanawiając się, jak wyczyścić białe buty typu trampki, trzeba pamiętać nie tylko o materiale, ale również o części gumowej. Jeśli tkanina będzie idealnie doszorowana, a pozostała część wciąż zabrudzona, zepsuje to efekt całej pracy. Trzeba też zwrócić uwagę na to, aby obuwie później przetrzeć, opłukać z piany i osuszyć, ponieważ może dojść do odkształceń. Przy myciu butów skórzanych można włożyć do wnętrza jakiś wypełniacz, np. kulki z papieru, by zachować odpowiednią ich formę.
Na pewno trzeba tez mieć na uwadze to, że na obuwiu jasnego koloru bardzo widoczne są wszelkie nieczystości, które zbierają się i „wżerają” wraz z upływem czasu. Mycie białych butów musi być zatem systematyczne. Jeśli nie będzie się regularnie dbać o ich wygląd, szybko stracą swoją barwę i staną się poszarzałe lub pożółkłe. Trudniej będzie też usunąć z nich plamy powstałe z błota czy trawy.
Na szczęście istnieje wiele metod usuwania zanieczyszczeń. Nie powinno być więc żadnego kłopotu z tym, jak wyczyścić białe buty – nie potrzeba do tego żadnych specjalnych detergentów, ponieważ świetnie sprawdzają się naturalne i domowe sposoby. Co więcej – użycie cytryny, limonki, szarego mydła czy pasty do zębów dodatkowo nadaje obuwiu świeżego, przyjemnego zapachu.