jak napisac kondolencje

Temat śmierci bliskiej osoby zawsze będzie trudny. Nie każdy potrafi znieść taki cios. Jeśli osoba była nam wyjątkowo bliska, potrafimy do końca życia czuć żal i smutek z powodu odejścia. Relacje z ludźmi, którzy w niedawnym czasie kogoś stracili potrafią być skomplikowane. Należy uważać na dobór słów składając kondolencje. Czasem przez nieuwagę możemy powiedzieć coś, co spotęguje już i tak ogromny ciężar.

Jak napisać kondolencje aby okazać współczucie?

Pierwszą i podstawową kwestią jest relacja jaka łączyła zmarłego z osobą do której kierujemy kondolencje.
Jeśli osoby były sobie bardzo bliskie, powinniśmy zrobić to delikatnie i z wyczuciem. Warto w takim przypadku posłużyć się zwrotami takimi jak:
– Nie ma słów jakie mogłyby opisać nasze wyrazy współczucia
– Proszę przyjąć od nas wyrazy najszczerszego współczucia
– Jesteśmy głęboko zasmuceni odejściem (…)
– Łączymy się w żałobie i smutku z powodu odejścia (…)

Przy składaniu kondolencji można wspomnieć dobre cechy zmarłego lub można odnieść się do jego dokonań. Jeśli śmierć dotyczy kogoś z naszej rodziny, możemy przytoczyć jakieś wspomnienie dotyczące zmarłego. Należy jednak uważać, aby nie wywołało to skrajnych emocji, które pogorszyłyby rozpacz.

Ważne jest także czy składamy kondolencje osobiście czy przez telefon. Jeśli na odległość, możemy wykonać telefon z pokrzepiającymi słowami. Nie należy jednak mieć pretensji, jeśli osoba nie będzie chciała z nami rozmawiać lub nie była rozmowna. Powinniśmy wykazać się zrozumieniem w takiej sytuacji, przekazać kondolencje bez zbędnych słów, które i tak nie opiszą straty. Wystrzegajmy się wysyłania kondolencji poprzez sms lub e-mail. Jest to wyraz lekceważenia zarówno zmarłego, jak i jego bliskich.

Kondolencje bezpośrednie w zależności od osób, mogą być bardziej lub mniej pokrzepiające. Nie wszyscy cenią w takich sytuacjach towarzystwo, często wybierają samotnie jako sposób na żałobę. Warto jednak przy słowach współczucia uścisnąć dłoń, szczerze przytulić. Od tego jest uzależniony stopień pokrewieństwa lub zażyłość z daną osobą. Trzeba pamiętać, że zbyt długie kondolencje mogą jeszcze bardziej pogrążyć w żalu.
Jest to delikatny temat zarówno dla dotkniętych tragedią, jak i dla tych, którzy składają kondolencje.

pogrzeb

Powinniśmy także wziąć pod uwagę inne czynniki. Jeśli zmarła osoba była w podeszłym wieku lub cierpiała z powodu nieuleczalnej choroby, która się pogarszała, nie powinniśmy wspominać o cierpieniach przed śmiercią. Rodzina prawdopodobnie jeszcze długo będzie prześladowana obrazami kruchego, chorego człowieka, więc nietaktowne jest mówienie o tym.

Niektórzy z nas czując się niekomfortowo, a taka sytuacja na pewno do tego prowadzi, potrafią nadmiernie gestykulować lub mówić zbyt głośno. Nie jest to przyjemne przy takich okolicznościach. Należy delikatnie obchodzić się z żałobnikami i nie robić rzeczy, których nie chcielibyśmy doświadczyć przy śmierci kogoś bliskiego.

Innym przypadkiem jest, kiedy zmarły zginął w wypadku lub odszedł w niespodziewanym momencie życia. Takie wydarzenia są zazwyczaj wyjątkowo dotkliwe. Rodzina zmarłego nie była przygotowana na jego utratę, a co za tym idzie, do rozpaczy dochodzi szok. Żałobnicy potrafią wówczas zachowywać się w nietypowy dla siebie sposób.

Potrafią być wręcz niemili, motywowani żalem z powodu przedwczesnego odejścia. Powinniśmy być wyrozumiali i nawet jeśli złość żałobnika przeleje się na nas, nie powinniśmy z tego powodu zacząć kłótni. Należy pamiętać, że mimo opryskliwego zachowania, takie osoby bardzo potrzebują bliskich osób.

Najprostsze kondolencje są najlepsze. Możemy je użyć w prawie każdej sytuacji. Zwroty typu: wyrazy współczucia, moje kondolencje czy współczuję stracie, mogą być użyte praktycznie za każdym razem.

trumna

Należy także pamiętać, że nie wszyscy życzą sobie kondolencji. Takie prośby trzeba uszanować. Mimo iż chcemy podzielić się współczuciem, z szacunku do osób, nie powinniśmy tego robić. Mogą pogłębić uczucie żalu, a efekt powinien być odwrotny. W takich sytuacjach należy być po prostu życzliwym i empatycznym. Jeśli straty doświadczy kolega z pracy, postarajmy się odciążyć go z obowiązków.

Poniżej kilka podpowiedzi jak napisać kondolencje:

– Niełatwo znaleźć słowa otuchy w tym trudnym czasie. Życzymy jednak siły do zniesienia bólu i prosimy o przyjęcie najszczerszych kondolencji.

– Z ogromnym bólem przyjęliśmy wiadomość o odejściu (…). Trudno pogodzić się z tak wielką stratą. Łączymy się w żalu i smutku.

– Śmierć (…) spowodowała wielką pustkę również w naszych sercach. Najszczersze kondolencje.

[Głosów:11    Średnia:1.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here