jak sprawdzić grupę krwi

Znajomość własnej grupy krwi, a także najlepiej grupy krwi osób najbliższych w rodzinie jest wiedzą niezmiernie ważną, którą powinien posiadać każdy. Jest to wiedza, która często może nam lub naszym bliskim uratować życie.

Informacja o własnej grupie krwi oraz o grupie swojego partnera jest również niezmiernie ważna w procesie planowania świadomego macierzyństwa, gdyż w niektórych wypadkach u potencjalnych rodziców może pojawić się konflikt serologiczny, który może przyczyną poronienia. Grupa krwi to czynnik niezmienny. Stabilizuje się w okresie do drugiego roku życia i pozostaje taka sama aż do śmierci. Zmiana grupy następuje tylko w wyjątkowych przypadkach – na przykład po przeszczepie szpiku kostnego, ponieważ szpik wytarza antygeny dawcy.

Jak sprawdzić grupę krwi

Badanie grupy krwi możemy wykonać w każdym laboratorium. O ile w przypadku większości badań laboratoryjnych należy przygotować się do nich i być na czczo, w przypadku wyłącznie badania grupy krwi, nie ma znaczenia, czy przed badaniem będziemy jeść posiłek. Badanie można wykonać bezpłatnie na skierowanie od lekarza rodzinnego bądź specjalisty, lub też prywatnie. Obecnie cena badania prywatnego wynosi maksymalnie pięćdziesiąt złotych.

Co to jest grupa krwi?

Grupa krwi to zestaw antygenów, który występuje w krwinkach czerwonych każdego człowieka. Wyróżniamy cztery podstawowe grupy krwi: A, B, AB oraz 0. Dodatkowym charakterystycznym czynnikiem jest czynnik RH pokazujący obecność erytorcytów na powierzchni krwinki czerwonej i dzieli się on na dwie grupy : RH + oraz RH -.

krew

To właśnie czynnik RH ma znaczenie przy zachodzeniu w ciążę. Jeśli matka ma czynnik RH -, natomiast ojciec RH +, organizm matki będzie odrzucał płód, jako intruza i wytworzy przeciwciała, by usunąć go z organizmu. Najczęściej przeciwciała są groźne dla płodu z drugiej ciąży. Na szczęście obecny stan wiedzy medycznej pozwala na skuteczne zniwelowanie konfliktu serologicznego i zdrowe donoszenie ciąży.

Kiedy po raz pierwszy zbadano grupę krwi?

Oznaczenia grupy krwi pojawiły się w świecie nauki wraz z początkiem XX wieku. W 1901 roku Karl Landstreiner, immunulog i patalog pochodzący z Austrii, dokonał odkrycia o różnorodności krwi w ludzkich żyłach. Podzielił ją wtedy na trzy grupy: A.B i C, dopiero po kilku latach powstały cztery grupy nazwane tak jak obecnie. 29 lat później otrzymał za to odkrycie Nagrodę Nobla.

Kiedy znajomość grupy krwi jest ważna
Przede wszystkim przy doborze grupy krwi w przypadku konieczności transfuzji, podczas chorób hematologicznych oraz w czasie ciąży. przy transfuzjach dobór odpowiedniej grupy krwi do przetoczenia jest kluczowy. Jedynie w skrajnych przypadkach można do transfuzji użyć krwi 0RH-, zwanej krwią uniwersalną.

Pacjent z grupą krwi AB + znajduje się w najlepszej sytuacji, ponieważ może otrzymać każdą krew.
Pacjent z grupą krwi AB- może otrzymać krew z grupy 0-, B-, A-, AB-
Pacjent z grupą krwi A+ może otrzymać krew z grupy 0-, 0+, A-, A+
Pacjent z grupą krwi A- może otrzymać krew z grupy 0-, A-
Pacjent z grupą krwi B+ może otrzymać krew z grupy 0-, 0+, B-, B+
Pacjent z grupą krwi B- może otrzymać krew z grupy 0-, B-
Pacjent z grupą krwi 0+ – może otrzymać krew z grupy 0-, 0+
Natomiast pacjent z grupą krwi 0- może jedynie otrzymać taką samą grupę 0-, bez żadnych wyjątków.

Co jeszcze pokazują grupy krwi
Pojawia się wiele teorii o tym, jak szeroki wpływ na nasze życie ma grupa krwi. Jest determinantem tego jesteśmy, jakie są nasze cechy charakteru czy jaką dietę powinniśmy stosować by dobrze się czuć i wyglądać.
Dieta związana z grupą krwi jest bardzo popularna, a jej zwolennicy twierdzą, że nawiązuje do pierwotnych cech danych grup ludzi, które nie zanikły do dzisiaj i przywraca nam głos natury, byśmy jedli i zachowywali się zgodnie z predyspozycjami, jakie naturalnie posiadamy.

próbówka z krwią

Najstarszą grupą krwi jest grupa 0. Jej posiadacze to podobno urodzeni mięsożercy, ze stabilnym i odpornym układem pokarmowym, którego nie imają się choroby. Lubią wysiłek fizyczny, często są liderami, przywódcami, zajmują eksponowane stanowiska.

Przeciwieństwem są posiadacze grupy A, którzy powinni przejść na wegetarianizm. Charakterystyczną ich cechą jest introwertyzm i perfekcjonizm.

Grupa B, to szczęściarze ponieważ ich układ pokarmowy jako jedyny z wszystkich grup toleruje mleko krowie, które mu nie szkodzi. B to artyści, osoby wrażliwe, sensualne.

Posiadacze grupy AB korzystają z dobrodziejstw obu grup, tolerują zarówno mięso, ale dobrze też odnajdują się w wegetarianizmie. Są otwarci, przyjacielscy i bezproblemowi . Uchodzą za sprawnych organizatorów. Ich system immunologiczny jest dość odporny.

[Głosów:27    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here