Minerały i ich wpływ na nasze zdrowie

W codziennej diecie każdego z nas koniecznie powinny pojawić się minerały. To składniki odżywcze, które mają wpływ na pracę całego ustroju. Jeśli spożywamy ich prawidłowe stężenia, to zdrowie, samopoczucie oraz wygląd utrzymane są na wysokim poziomie. Jeśli jednak dieta jest nieprawidłowo zbalansowana może dojść do ich niedoborów, co ma bardzo zły wpływ na pracę całego ustroju. Chcesz się przekonać jakie znaczenia mają jedne z ważniejszych składników mineralnych? Jeśli tak to koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem dietetycznym i zwiększ swoją wiedzę na ten temat razem z nami.

Cynk – jaki ma wpływ na zdrowie?

Jednym z ważniejszych minerałów, którego nie powinno zabraknąć w codziennej diecie jest cynk. To właśnie on ma wpływ na pracę układu hormonalnego. Jest tak samo ważny dla kobiet, jak i mężczyzn. Jego zadaniem jest między innymi utrzymanie testosteronu na odpowiednim poziomie. Jeśli dojdzie do jego niedoboru u mężczyzn może dojść do obniżenia poziomu testosteronu, co przyczynić się może do pojawienia się problemu ze zbudowaniem masy mięśniowej. Pojawić się może brak energii, uczucie zmęczenia, trądzik, a także trudności z osiągnięciem erekcji. Jeśli dojdzie do niedoboru cynku u kobiet pojawić się może problem z nadmiernym testosteronem we krwi. To doprowadzi do zaburzenia cyklu miesiączkowego, trudności w owulacji, a co za tym idzie z zajściem w ciążę. Warto zadbać o swoją dietę w taki sposób, by każdego dnia spożywać odpowiednie ilości cynku. Jeśli brakuje czasu na przygotowanie pełnowartościowych i dobrze zbilansowanych posiłków, warto zdecydować się na catering dietetyczny Płock.

Żelazo – jakie ma właściwości?

Kolejnym składnikiem mineralnym, o którym warto pamiętać jest żelazo. Jest to składnik niezbędny do produkcji czerwonych krwinek. Jest niezwykle ważne, ponieważ wchodzi w skład hemoglobiny i mioglobiny. Prawidłowy poziom żelaza we krwi potrzebny jest do transportowania tlenu z płuc do innych tkanek organizmu. Dodatkowo dba o utrzymanie prawidłowej temperatury ciała.

Selen – jego działanie i właściwości

Selen jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie enzymów. Jednak to nie jego jedyna rola. Przyczynia się również do usuwania wolnych rodników z krwi. Dzięki temu chroni komórki oraz czerwone krwinki przed negatywnym działaniem stresu oksydacyjnego. Jego prawidłowe stężenie we krwi jest niezbędne do utrzymania prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, a także tarczycy.

Wiedząc nieco więcej na temat tego, jakie właściwości mają określone składniki mineralne można mieć pewność, że nie może ich zabraknąć w codziennej diecie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here