Światło niebieskie i jego wpływ na nasz wzrok

0
757

W ostatnim czasie dużo słyszy się na temat światła niebieskiego – nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ żyjemy w świecie, który zdominowany jest przez technologię. Być może jednak zastanawiasz się, czy jest ono niebezpieczne dla naszego zdrowia i samopoczucia? Przedstawiamy kilka podstawowych informacji dotyczących światła niebieskiego oraz tego, jak wpływa ono na nasze życie.

Światło niebieskie – czym jest?

Wbrew pozorom światło słoneczne nie jest emitowane tylko przez sztuczne oświetlenie czy ekrany komputerów. Tak naprawdę w dużej części odnosi się także do światła, które produkowane jest przez promienie słoneczne. Jak widać, jest ono więc całkiem naturalne i wszechobecne. W czym więc tkwi problem? Nasi przodkowie, którzy nie mieli prądu, w mniejszym stopniu narażali się na jego działanie – głównie w ciągu kilkunastu godzin, gdy na zewnątrz świeciło słońce. Obecnie nasz styl życia się zmienił i jesteśmy narażeni na światło LED niemal przez całą naszą dobę – właśnie dlatego, coraz częściej stanowi ono temat niepokojących dyskusji. Samo światło niebieskie to bardzo ogólne pojęcie, obejmuje bowiem kilka różnych rodzajów oświetlenia. Wyróżnić można jego dwa główne rodzaje: niebiesko-fioletowe oraz niebiesko-turkusowe. To pierwsze uważane jest za stosunkowo niebezpieczne, ponieważ przyczyniają się do starczego zwyrodnienia plamki żółtej i może prowadzić do uszkodzenia siatkówki. Natomiast światło niebiesko-turkusowe nie jest niebezpieczne, a nawet bywa niezbędne do zachowania dobrego snu i poziomu energii.

Jak się chronić przed światłem niebieskim?

Nasi przodkowi żyjący w zgodzie z rytmem przyrody chodzili spać kilka godzin po zachodzie słońca, a wstawali, gdy budziły ich jasne promienie. Nasze pokolenie dzięki nowoczesnym technologiom może eksponować się na działanie tego światła nawet do późnej nocy, co niekiedy powoduje problemy z zasypianiem, rozdrażnienie, zmęczenie czy dyskomfort w obszarze oczu. Jak się przed tym chronić? Nie każdy może zredukować ilość czasu spędzanego przed komputerem, jednak w zasięgu ręki niemal każdej osoby są szkła lub soczewki z wbudowanym filtrem światła niebieskiego. Wieczorem dobrze jest stosować w domu oświetlenie o ciepłej barwie, co ułatwi zasypianie. Warto też pamiętać, że nie każde pieczenie czy swędzenie oczu spowodowane jest przemęczeniem czy światłem niebieskim – alergie, nużeniec ludzki, suche powietrze, infekcje wirusowe i bakteryjne również mogą przyczyniać się do wielu dolegliwości. Jeżeli więc zauważasz u siebie niepokojące objawy, nie wahaj się odwiedzić gabinet okulistyczny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here