USG jąder

USG jąder jest to badanie obrazowe, które pozwala na ocenę całej moszny – najądrzy i jąder. Badanie to powinna być przeprowadzane profilaktycznie oraz po zaobserwowaniu jakichkolwiek zmian w obrębie jąder. USG jest w pełni nieinwazyjny i bezbolesny. Trwa dodatkowo zaledwie kilka minut, a wynik poznany jest od razu. Badanie to pozwala zdiagnozować stany zapalne, obecność guzów, krwiaki, lub nie oraz skręty jądra. Czym dokładnie jest USG jąder? Jakie są wskazania do jego wykonania? Jak przebiega badanie? Sprawdźmy to! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/usg-jader-kiedy-wykonac-jak-przebiega-badanie-co-wykrywa/ 

USG jąder – czym jest? 

Jest to badanie, które umożliwia ocenę jąder i najądrzy w mosznie. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej jest badanie w pełni nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne. Jest ono bezpieczne dla zdrowia i pozwala zobrazować wszystkie nieprawidłowości w strukturze jąder. Do wykonania badania wykorzystuje się aparat emitujący fale ultradźwiękowe, która odbija się od badanych powierzchni i pozwala na uzyskanie obrazu na ekranie. Taki rodzaj badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania i może być przeprowadzony u mężczyzny w każdym wieku w dowolnym momencie. Jeżeli zaistnieje potrzeba badanie może być powtórzony, a nie jest to szkodliwe dla zdrowia, ponieważ fale ultradźwiękowe są neutralne dla organizmu ludzkiego. 

Jakie są wskazania do wykonania takiego badania? 

Samobadanie jąder to badanie profilaktyczne, które polega na palpacyjnym badaniu jąder pozwalającym wyczuć zmiany wielkości i strukturze, w tym również wszelkie zmiany. Jeżeli wykryta zostanie jakaś nieprawidłowość, kolejnym etapem diagnostyki powinno być wykonanie USG jąder. Pozwala ona na szybką diagnostykę raka jąder, która jest najliczniej występująca w grupie wiekowej od 15 do 35 lat.

Czynnikiem ryzyka rozwoju raka jądra są przede wszystkim: 

  • wnętrostwo, 
  • hipogonadyzm, 
  • występowanie nowotworu w drugim jądrze. 

Wskazaniem do wykonania takiego badania powinny być niepokojące objawy takie jak: 

  • obrzęk i zaczerwienienie jądra, 
  • ból jąder, 
  • zmiana kształtu jąder 

Jak przebiega badanie USG? 

Badanie to wykonywane jest w pozycji leżącej. Lekarz nanosi na mosznę specjalny żel, a następnie przesuwa głowice aparatu, uwidaczniające na ekranie obraz jąder i najądrzy. W przypadku kiedy tylko jedno z jąder ma zmieniony kształt lub jest dobrze kliknięte, badanie rozpoczyna się od zdrowego jądra. Pozwala to na oszacowanie i wielkość odpowiednio funkcjonującego jądra. Całe badanie trwa zaledwie kilka minut, a pacjent otrzymuje wyniki natychmiastowo. 

Zobacz też: http://mamapyta.pl/usg-jamy-brzusznej-czym-jest-kiedy-sa-wskazania-do-jego-wykonania/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here