jak zrobić fasolkę szparagową

Codzienne żmudne opracowywanie menu to trudne i męczące zajęcie. Szczególnie, gdy trzeba gotować dla wieloosobowej rodzinki, która a ni myśli zadowolić się mrożoną pizza. Trzeba zatem zaplanować nasze codzienne obiadki na dłuższy okres i zaopatrzyć się słuszną ilość zapasów. Warto tez mieć listę prostych potraw, które można przyrządzić, gdy brak nam chęci i czasu na szykowanie bardziej wymyślnego jadłospisu.

Obiad w wersji jarskiej

Warzywny obiad to świetny pomysł, gdy okaże się nagle, że lodówka świeci pustkami, a nasza rodzina oczekuje z niecierpliwością na ciepły posiłek. Warzywa są nie tylko bardzo zdrowe ale też szybkie w przygotowaniu. I zazwyczaj mamy w spiżarce jakieś zapasy np. kalafior, marchewkę, ziemniaki, czy fasolkę szparagową. Tę ostatnią można z powodzeniem podawać w wersji na kwaśno lub z masłem i bułką tartą.

W każdej odsłonie będzie smakowała wyśmienicie. Jak zrobić fasolkę szparagową, aby nasi domownicy byli zadowolenie i syci? Najlepsza opcją na obiad, który ma zaspokoić wilczy głód, to fasolka podsmażana. Tu sprawdza się najbardziej szparagówka świeża, która jest ugotowana lub lekko zblanszowana.

Gotowania wymaga fasolka, która jest dość duża i mięsista, ponieważ może wymagać usunięcia zgrubiałych łyków. Młoda i niewyrośnięta szparagówka może być jedynie lekko podgotowana lub zblanszowana we wrzącej wodzie. Aby nie straciła pięknego zielonego kolorki, warto wrzucić ją na parę chwil do miski z lodowata wodą. Zachowa wówczas jędrność i będzie przyjemnie chrupiąca. Oczywiście do smażenia nada się również fasolka w innych kolorach.

fasolka szparagowa

Miękką fasolkę podsmażamy przez kilka minut na rozpuszczonym maśle. Na drugiej patelni natomiast, lekko złocimy kilka łyżek bułki tartej. Można wykorzystać gotową, lub zrobić bułką arta samodzielnie. Ta domowa zawsze będzie smaczniejsza. Podsmażoną bułką z masłem posypujemy ciepłą fasolkę. Takie danie będzie bardzo sycące i pożywne. Właściwie nie wymaga już żadnych dodatków, choć można wzbogacić fasolkę o kilka łyżek ziemniaczanego puree lub posypać ją odrobiną usmażonego i pokruszonego bekonu.

Fasolka na kwaśno sprawdzi zaś raczej jako dodatek do innych potraw. Należy ją również obgotować i połączyć z sosem typu winegret. Domowy sos to nic skomplikowanego. Wystarczy wymieszać dokładnie ocet, oliwę z oliwek, sól, pieprz i cukier. Do danie można również dodać posiekaną cebulkę dymkę, szczypiorek ząbek przeciśniętego przez praskę czosnku.

Proste kotlety

Jeśli nie wyobrażamy sobie obiadu bez mięsa, a czasu jest niewiele, warto skusić się na pyszne i proste kotleciki. Ich przyrządzenie zajmie zaledwie kilka minut. Jeśli chodzi o mięso, jakiego będziemy potrzebować do tego przepisu, to jest ono w zasadzie dowolne. Warto jednak wybrać taki gatunek, które szybko się smaży i nie wymaga długiej obróbki cieplnej. Sprawdzą się tu polędwiczki, filet z kurczaka, lub pierś z indyka.

Mięso myjemy, kroimy na małe cząstki i wrzucamy do dużej miseczki. Dodajemy tez dwa całe jajka, dwie czubate łyżki mąki pszennej, kilka łyżek startego żółtego sera, pół szklanki majonezu, pół szklanki posiekanej natki pietruszki i przyprawy. Masa powinna teraz chwilkę się przemacerować, aby wszystkie składniki dobrze się połączyły i mięso już lekko zmiękło.

Można oczywiście wzbogacić masę na kotlety innymi dodatkami np. posiekana cebulka, papryka, marchewką, itp. Następnie rozgrzewamy na patelni sporą ilość oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego. Na łyżkę nabieramy masę i kładziemy ją na patelni, formując małe zgrabne kotleciki. Bedą się smażyć po kilka minut z każdej strony.

danie z fasolką

Kiedy placuszki będą złociste i lekko podrosną, można je zdjąć z patelni i położyć na papierowym ręczniku, aby odsączyć nadmiar tłuszczu. Kotleciki wspaniale smakują z dowolną sałatką np. grecką. Można je również spożywać na zimno, bo smakują równie dobrze. Świetnie się też przechowują, więc śmiało można sporządzić większa ilość i potrzymać w lodówce na zaś.

Szybkie placuszki

Na szybkie obiady można też przygotować dowolna wersję słodkich placuszków. To dobry pomysł, gdy mamy w domu amatorów słodkich dań. Oczywiście najczęściej nasze dzieciaki jedzą naleśniki w rożnych odsłonach np. z cukrem pudrem, owocami, konfitura, bita śmietaną, czy kremem czekoladowym. Ale to nie wyczerpuje możliwości.

Doskonałym pomysłem są np. smaczne racuszki z owocami, placki z jagodami na sodzie, lub jabłka w cieście naleśnikowym. Takie ciasto można przygotować na jogurcie greckim, maślance, czy kremówce, aby było gęstsze i bardziej treściwe. Słodkie placuszki na pewno wszystkim posmakują.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here