cholesterol tłuste jedzenie

Słowo cholesterol u niejednej osoby wywołuje gęsią skórkę, co jest spowodowane tym, iż jego podwyższony poziom jest przyczyną wielu chorób, przede wszystkim związanych z niedostatecznym dotlenieniem mięśnia sercowego, mogącym doprowadzić nawet do zgonu. Jest to składnik niezbędny do funkcjonowania organizmu, który sam go sobie wytwarza, przy pomocy wątroby, a ponadto jest on składnikiem każdej komórki ludzkiego ciała i odgrywa ogromną rolę przy wytwarzaniu hormonów oraz witamin.

Skoro jest on potrzebny, to należałoby się zastanowić dlaczego ponad sześćdziesiąt procent Polaków szuka sposobu jak obniżyć cholesterol ldl. Podwyższony poziom jest skutkiem tego, iż oprócz własnej produkcji, organizm otrzymuje cholesterol wraz z pożywieniem, co skutkuje jego odkładaniem w postaci blaszek miażdżycowych, a w konsekwencji zmniejszenie światła przepływu krwi przez tętnice. Za jego pozbycie się odpowiada tak zwany dobry cholesterol hdl, jednak jego ilość jest znacznie mniejsza od cholesterolu ldl, zwanego złym, który dostarczany jest wraz z pożywieniem.

Przed rozpoczęciem szukania sposobu jak obniżyć cholesterol ldl należy dokładnie określić jaka jest jego ilość w naszym organizmie, a lekarz stwierdza to na podstawie badań krwi. Uzyskane wyniki porównuje się z wartościami dopuszczalnymi, które dla osób obciążonych chorobami przewlekłymi są dodatkowo zaostrzane.

Jedną z głównych metod jak obniżyć cholesterol ldl jest zwiększenie aktywności fizycznej, która jest jedynym sposobem, aby zwiększyć ilość dobrego cholesterolu hdl, jednocześnie obniżając poziom ldl. Ćwiczenia powinny być wykonywane regularnie, codziennie lub co drugi dzień, a czas ich trwania powinien wynieść około jednej godziny. Tego typu nawyki, które powinny zostać wprowadzone na stałe do planu dnia, spowodują nie tylko poprawę naszego stanu zdrowia, ale również pozwolą na zrzucenie zbędnych kilogramów i osiągnięcie zgrabnej sylwetki.

jak obniżyć cholesterol ldl

Tego typu metoda jak obniżyć cholesterol ldl zmniejsza również ryzyko wystąpienia chorób serca, mózgu, nowotworów, otyłości, depresji, a także choroby Alzhaimera. Wysiłek fizyczny powoduje wydzielanie endorfin oraz serotoniny, co w konsekwencji poprawia humor i chroni przed depresją. Program ćwiczeń powinien zostać dobrany indywidualnie do każdego pacjenta, uwzględniając jego stan zdrowia, wiek oraz kondycję fizyczną. Wyszkoleni trenerzy pomogą opracować odpowiedni plan treningowy oraz będą go z nami modyfikować, wraz z postępem naszych możliwości.

Osoby szukające sposobu jak obniżyć cholesterol ldl, które nie podejmowały wcześniej żadnej aktywności fizycznej, powinny rozpocząć od spacerów, jogi lub innej gimnastyki, natomiast pacjenci z lepszą kondycją mogą uprawiać marszobiegi lub jazdę na rowerze. Skutecznymi formami wysiłku będzie również pływanie, aerobik oraz gry zespołowe, takie jak koszykówka oraz siatkówka.

Sposobem na to jak obniżyć cholesterol ldl jest również zwiększenie ilości spożywanych ryb oraz kwasów omega trzy w innych formach. Pozwalają one bowiem chronić układ krwionośny poprzez obniżenie ciśnienia krwi, zmniejszenie ryzyka odkładania się blaszki miażdżycowej, a także pomagają zapobiegać arytmii serca. Ta metoda jak obniżyć cholesterol ldl pozwala również na znaczące obniżenie prawdopodobieństwa wystąpienia nagłego zgonu osób, które przebyły zawał serca, obniżając poziom triglicerydów.

Rybami bogatymi w kwasy omega trzy są przede wszystkim makrele, sardynki, łososie, pstrągi oraz halibuty, które powinno się przygotowywać w piekarniku, na grillu lub na parze, aby nie dostarczać dodatkowych, niezdrowych tłuszczów. Należy również pamiętać, aby nie kupować gotowych ryb w puszkach lub pojemnikach, które pływają w oleju słonecznikowym, ze względu na to, iż ilość zawartych w nim kwasów omega sześć, będących szkodliwymi dla naszego zdrowia, będzie dużo większa od kwasów omega trzy, które dostarcza ryba.

cholesterol ldl

Dla osób nielubiących ryb, sposobem na to jak obniżyć cholesterol ldl jest spożywanie oleju lnianego oraz siemienia lnianego. W skrajnych przypadkach możemy zdecydować się na suplementy diety zawierające kwasy omega 3, jednak ich przyjmowanie należy wcześniej skonsultować z lekarzem.

Sposobem na to jak obniżyć cholesterol ldl jest przyjmowanie niewielkiej dawki czerwonego wina, w przypadku kobiet będzie to pół lampki, natomiast dla mężczyzn cała lampka, co drugi dzień do obiadu. Trunek ten jest bowiem bogaty w polifenole, co pozwala na zwiększenie poziomu dobrego cholesterolu.

Składniki te mają właściwości, które zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia stanów zapalnych naczyń krwionośnych, a ponadto zwiększają ich rozkurcz oraz zapobiegają powstawaniu zakrzepów, przez co poprawiają przepływ krwi, a w konsekwencji dotlenienie serca.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here