Apap

Najbardziej rozpoznawalnym lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym jest Apap. Można go kupić nie tylko w aptece, ale praktycznie w każdym innym miejscu, w sklepie spożywczym lub na stacji benzynowej i jest dostępny bez recepty. Ma głównie działanie przeciwbólowe. Chodź do końca jego mechanizm działania, nie został dokładnie sprecyzowany.

Co wchodzi w skład Apapu i jakie są jego właściwości?

Zawarty w Apapie paracetamol zbliżony jest do innych niesteroidowych leków przeciwbólowych, jednak warto pamiętać, że nie posiada działania przeciwzapalnego. Apap jest to lek, który wywiera duży wpływ na hamowanie syntezy prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym oraz częściowo blokuje bodźce bólowe. Najczęściej sięgamy po te tabletki, gdy mamy gorączkę, ponieważ wpływają one znacząco na regulację temperatury, która zachodzi w podwzgórzu. Dzięki temu następuje rozszerzenie naczyń obwodowych, co umożliwia zwiększenie przepływu krwi przez skórę. Skutkiem takiego działania jest pocenie się.

Kto nie może przyjmować apapu?

Tabletki nie mogą być stosowane przez osoby, u których występuje nadwrażliwość na paracetamol oraz jakikolwiek inny składnik leku. Apap nie powinny również stosować osoby, które posiadają niewydolność wątroby, cierpią na ciężką niewydolność nerek lub posiadają wrodzony niedobór G-6-PD i reduktazy methemoglobinowej. Leku nie powinno się także podawać dzieciom, które nie ukończyły 12 – roku życia. Kategorycznie zabrania się przyjmowaniu Apapu oraz innych leków wraz z alkoholem. Picie alkoholu w połączeniu z paracetamolem zdecydowanie zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby. Dotyczy to przede wszystkim osób niedożywionych, spożywających zbyt dużą ilością napojów alkoholowych lub pacjentów z alkoholową chorobą wątroby bez marskości.

Jakie mogą wystąpić skutki uboczne podczas przyjęcia większej ilości apapu?

Należy ściśle przestrzegać zalecanego dawkowania Apapu. Dla osób dorosłych dzienna ilość spożywanych tabletek wynosi 1 lub 2 sztuki. Dzieci i młodzież w wieku 12 – 18 lat powinni zażywać 1 tabletkę dziennie. W sytuacji, gdy jest to konieczne, można zażyć maksymalnie 3 – 4 tabletki w ciągu doby. Należy jednak pamiętać, że między dawkami musi być 4 godziny przerwy. Zdarzają się sytuację, że bóle utrzymują się zdecydowanie dłużej, a my chcąc mu zapobiec, tracimy kontrolę nad ilością spożytych tabletek. Przedawkowanie Apapu w najgorszym wypadku powoduje uszkodzenie wątroby. Mogą w tym czasie wystąpić nudności, wymioty, nadmierna potliwość, senność i ogólnie osłabienie. W takich sytuacjach jak najszybciej trzeba udać się do lekarza.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here