W niektórych pracowniach diagnostycznych przeprowadzających badania MRI dostępne są informacje dotyczące używania aparatu wysokopolowego lub niskopolowego. Co właściwie oznacza to określenie, czym różnią się od siebie rezonans niskopolowy i wysokopolowy i jakie są zalety ich stosowania?
Co to jest rezonans wysokopolowy?
Rezonans magnetyczny wysokopolowy określa się jednostkami tesli – T – od nazwiska Nikola Tesli, jednego z największych innowatorów w dziejach wynalazków zmieniających naszą rzeczywistość. Wyprzedził on innowacjami swoje czasy, bo dziełem Tesli były m.in. silnik elektryczny, radio, elektrownia wodna czy bateria słoneczna. Teslami określa się natężenie pola magnetycznego – aparaty do wykonywania rezonansu mogą mieć 1,5 T, a nawet 3 T.
Wysokopolowy rezonans magnetyczny pozwala przede wszystkim na wyższą rozdzielczość obrazowania, a także krótszy czas badania. Dzięki obrazowaniu wysokiej jakości i dokładności, wysokopolowy rezonans umożliwia wykrycie nawet najdrobniejszych zmian wewnątrz organizmu. Aparatów wysokopolowych używa się również w niektórych zaawansowanych technikach diagnostycznych, jak spektroskopia MR, dyfuzja czy badania czynnościowe.
Co to jest rezonans niskopolowy?
Z oczywistych względów aparaty wysokopolowe są stosowane w diagnostyce znacznie częściej i chętniej niż niskopolowe. Te drugie jednak również nadal znajdują zastosowanie przy diagnozowaniu różnego typu schorzeń, zmian czy ognisk zapalnych wewnątrz organizmu. Niskie natężenie pola magnetycznego stosowane jest w otwartych rezonansach magnetycznych, co pozwala na wykonanie nimi badania np. u osób cierpiących na klaustrofobię, u dzieci, osób posiadających w swoim organizmie metalowe części implantów ortopedycznych lub stomatologicznych czy też u osób ze znaczną otyłością.
Gdzie można wykonać badania rezonansu magnetycznego?
Nowoczesne aparaty wysokopolowe stosowane są w gabinetach LUX MED Diagnostyka znajdujących się na terenie całego kraju. Ich dokładność pozwala na uzyskanie miarodajnych wyników ułatwiających podjęcie leczenia, dzięki czemu wizyta odbywa się jednorazowo, bez konieczności powtarzania badań. Dodatkowym atutem jest duża liczba szybkich terminów wykonania badań MRI. Zaledwie w ciągu kilku dni od otrzymania skierowania od lekarza, zarówno prywatnie, jak i w ramach NFZ, możliwe jest umówienie się na wizytę. Pacjenci mogą przy tym odebrać wyniki online, za pośrednictwem Portalu Pacjenta, do którego otrzymują jednorazowe hasło, które można następnie ustawić na wygodne dla siebie.