jak się zmotywować do nauki

Kiedy rozpoczyna się rok szkolny i zaczynamy kolejny rok nauki, albo w październiku studia, mamy bardzo dużo zapału i chęci do tego, aby się uczyć. Jednak z czasem przestajemy się z tego cieszyć i nauka nie daje nam już radości z tego, że codziennie uczymy się czegoś innego i nowego. Zastanawiamy się, jak się zmotywować do nauki i czy poradzimy sobie z tym sami, czy potrzebna jest nam pomoc innych bliskich nam osób.

Z tą motywacją jest różnie, bo tak naprawdę to od nas zależy, czy odbudujemy swoje chęci, weźmiemy się w garść i przestaniemy leniuchować. Przede wszystkim musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, co jest powodem tego, że przestało nam się chcieć uczyć. Czy to pora roku, która nie nastraja, czy zostawiła nas osoba, którą kochaliśmy i nie możemy pogodzić się z myślą, że nie ma już jej obok nas, a przecież zawsze mogliśmy liczyć na jej wsparcie, pomoc?

Tak niestety czasem jest, że kiedy nie wychodzi nam w życiu prywatnym, bardzo często nie mamy ochoty ani motywacji, żeby rozwijać nasze umiejętności i poszerzać swoją wiedzę. Musimy jednak w tym momencie myśleć tylko i wyłącznie o sobie, być egoistą, bo przecież to nasze życie i nikt nam nie pomoże w tym, żeby przejść przez te etapy szkoły, czy studiów. My sami musimy i powinniśmy czuć, że aby osiągnąć swoje życiowe cele, nie możemy przestać się edukować.

Pomyślmy w ten sposób – kim bylibyśmy w przyszłości, jakbyśmy teraz przestali się uczyć? Co byśmy osiągnęli, czy bylibyśmy na pewno szczęśliwymi osobami w życiu? I co najważniejsze – czego byśmy żałowali? Wiadomo, że na naukę nigdy nie jest za późno, ale im dłużej trwałaby nasza przerwa w nauce, tym gorzej i ciężej byłoby nam ją wznowić, bo jak wiadomo, zmieniają się wartości i priorytety w życiu, będąc nastolatkiem, nie martwimy się o dom, rodzinę, pracę.

Dlatego nauka w tym momencie jest tak ważna, tak istotna

Na inne rzeczy będziemy mieć jeszcze czas. I o tym musimy pamiętać. Jak nie wiemy, co zrobić, żeby się zmotywować do nauki, przygotujmy sobie dużą kartkę papieru, weźmy mazak bądź czarny flamaster i dużymi literami napiszmy nasze marzenia i cele, które chcielibyśmy kiedyś osiągnąć. Napiszmy, gdzie chcielibyśmy pracować – w jakiej branży i na jakim stanowisku. Jak to wszystko napiszemy, przeczytajmy to na głos i zastanówmy się – czy jeżeli przestaniemy się w tej chwili uczyć, nasze punkty z listy na pewno zostaną zrealizowane?

nauka gry na pianinie

Czy gdybyśmy teraz zrezygnowali z nauki, nie mieli ochoty się uczyć, czy na pewno dostalibyśmy pracę w firmie, o której marzymy i stanowisku, które jest naszym celem? No właśnie. więc czy jest jakikolwiek sens, żeby przestać się uczyć i nie mieć motywacji? To wszystko robimy dla siebie, dla naszego dobrego startu w kolejnych etapach naszego życia. A może jest coś, co nam przeszkadza, co de motywuje w taki sposób, że nie mamy ochoty zajrzeć do książki, czy zrobić notatek. Czy jest coś takiego?

Być może, ale jeżeli zastanawiamy się co, to znowu powinniśmy wziąć coś do pisania i w punktach opisać to, co nam przeszkadza, co powoduje, że nie chce nam się uczyć. Może to nasze otoczenie – pokój, w którym się znajdujemy, umeblowanie, może to muzyka, którą mamy za głośno, a może pies sąsiada – to niby takie mało istotne rzeczy, ale jeżeli o tym pomyślimy, to okaże się, że mają bardzo duży wpływ na nasza naukę i na to, że po prostu nie mamy ochoty się uczyć.

Może to jest właśnie to i dlatego powinniśmy zrobić zmianę, która spowoduje, że dostaniemy nowej energii do poszerzania swojej wiedzy. Zróbmy coś, co nam przynosi radość – idźmy do kawiarni i zamówmy naszą ulubioną kawę a do tego zjedzmy ciastko. Dobrym pomysłem i odskocznią jest też spacer.

zmotywować do nauki

Tak, po prostu spacer, który pozwala nam się zrelaksować, odpocząć i przy okazji pooddychamy świeżym powietrzem. Po powrocie z pewnością poczujemy świeżość, której być może nam brakowało, przewietrzymy też naszą korę mózgową, co może mieć pozytywny wpływ na nasze myślenie i przyswajanie wiedzy, która do tej pory szła bardzo opornie.

Jak mówią, na naukę nigdy nie jest za późno, ale to powiedzenie dotyczy głównie różnych sytuacji życiowych i zawodowych w naszym życiu, a nasza pierwsza nauka w szkole czy na studiach powinna być dla nas najważniejsza, bo tak naprawdę to od niej głównie zależy nasza przyszłość i realizacja celów i marzeń. A nich nigdy nie warto rezygnować, nie pozostaje nam więc nic innego, jak wziąć się do nauki, bo nikt inny za nas tego nie zrobi, a na pewno życie nam podziękuje za to, że w końcu się zmotywowaliśmy do tego, żeby się uczyć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here