mleko

Probiotyki są przyjaznymi szczepami bakterii. Są to żywe mikroorganizmy, które zapewniają człowiekowi szereg korzyści zdrowotnych. Mogą być dostarczane zarówno z dietą, jak i poprzez suplementację. Wskazaniami do suplementacji probiotyków jest nie tylko antybiotykoterapia, ale również biegunki, alergii oraz zespół jelita nadwrażliwego. 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/probiotyki-najzdrowsze-szczepy-bakterii/ 

Probiotyki – czym są? 

Probiotyki zidentyfikowane zostały jako żywe mikroorganizmy, które w odpowiednich ilościach przynoszą korzyści dla zdrowia. Są one wykorzystywane w leczeniu szerokiej gamy chorób oraz dolegliwości. W ostatnich latach coraz więcej słyszy się o ogromnym wpływie flory bakteryjnej jelit na funkcjonowanie całego organizmu. 

Probiotyki wybierają sporo korzyści poprzez działanie na różne mechanizmy, w tym obniżenie pH jelit, zmniejszenie kolonizacji inwazji przez organizmy chorobotwórcze oraz modyfikowanie odpowiedzi immunologicznej gospodarza. Probiotyki wykorzystywane są również w leczeniu ostrej biegunki, najczęściej z powodu rotawirusa. 

Jakie są źródła probiotyków? 

Naturalnymi źródłami probiotyków w diecie są fermentowane produkty, tak jak na przykład każdy, kwaśne mleko, jogurt czy maślanka. Probiotyki występują nie tylko w produktach mlecznych, ponieważ można znaleźć się również w kiszonych ogórkach i kapuście, a także kiszonych warzywach. 

Siedem podstawowych rodzajów organizmów drobnoustrojów, które najczęściej są stosowane w produktach probiotycznych to:

  1. Lactobacillus
  2. 2.Bifidobacterium
  3. Saccharomyces
  4. Streptococcus
  5. Enterococcus
  6. Escherichia
  7. Bacillus 

Jakie są wskazania do suplementacji probiotyków? 

Probiotyki mogą być stosowane bez konkretnych wskazań, jako profilaktyka. Natomiast szczególnie o podaż tego składnika powinny zadbać osoby zażywając antybiotyki, ponieważ taka farmakoterapia przyczynia się do zubożenia fizjologicznej flory bakteryjnej. 

Innymi wskazaniami do stosowania probiotyków są: 

  • biegunki i zaparcia
  • zakażenie helicobacter pylori
  • zespół jelita drażliwego
  • atopowe zapalenie skóry
  • infekcje dróg rodnych
  • infekcje dróg moczowych
  • alergie pokarmowe 
  • choroba Leśniowskiego-Crohna 

Zobacz też: http://mamapyta.pl/suplementy-dla-seniorow-dlaczego-seniorzy-potrzebuja-suplementacji/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here