Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka. Umożliwia nam widzenie otaczającego nas świata, przekazywanie emocji i unikanie niebezpieczeństw. Za pomocą oczu odbieramy aż 80% wszystkich wrażeń – wiele więcej niż za pomocą smaku czy zapachu. Dbanie o dobre widzenie jest więc niezwykle ważne. Jak to robić? Przedstawiamy najważniejsze zasady, które warto jak najszybciej wcielić w życie.
Chroń oczy
Nasze oczy każdego dnia narażone są na czynniki zewnętrze. Wiele osób spędza przed ekranem telefonu czy komputera kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie. Ciągłe patrzenie w urządzenia elektroniczne potrafi być bardzo szkodliwe, dlatego, aby zapobiegać chorobom wzroku, warto dbać o odpowiednią higienę pracy – oznacza to między innymi zachowywanie zalecanej odległości od ekranu oraz organizowanie częstych przerw, najlepiej co 20 minut. Oczy warto też chronić przed promieniami słonecznymi, które są niebezpieczne nie tylko dla naszej skóry. Zbyt długa ekspozycja na silne słońce może skutkować uszkodzeniem plamki żółtej i przyczyniać się do nowotworów. Warto wiec nosić dobrej jakości okulary, które blokują promieniowanie UVA i UVB.
Dieta i aktywność fizyczna
Zbilansowana dieta pełna cennych składników jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego naszego organizmu – również narządu wzroku. Dieta stworzona z myślą o dobrej kondycji oczu powinna uwzględniać witaminy A, C i E, kwasy omega 3 i luteinę. Składniki te zapobiegają zwyrodnieniu plamki żółtej i powstawaniu zaćmy. Codzienne menu warto więc uzupełnić w marchewki, szpinak, ryby oraz rośliny strączkowe. Pozytywny wpływ na widzenie ma również uprawianie sportu, który poprawia krążenie krwi w całym organizmie i ukrwienie oka.
Regularne wizyty u okulisty
Regularne wizyty w klinikach okulistycznych to podstawa dbania o swój narządów wzroku. Jeżeli nie mamy do czynienia z żadnymi niepokojącymi objawami, na takie badania powinno się chodzić przynajmniej raz na dwa lata. Jeżeli jednak zauważamy pogorszenie wzroku, swędzenie oczu czy uczucie suchości warto niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą. Dlaczego badania są takie ważne? Okuliści Warszawa są w stanie wykryć wiele poważnych chorób takich jak jaskra lub zaćma, zanim zaczniemy odczuwać jakiekolwiek objawy. Często potrafią one rozwijać się niepostrzeżenie oraz ujawniać dopiero w bardzo zaawansowanym stadium, gdy nie zawsze możliwe jest odwrócenie szkód, jakie spowodowały. W przypadku jaskry czy zapalenia nerwów nierzadko pierwszym objawem choroby jest utrata wzroku. Poddającym się regularnym badaniom, możemy zapobiec rozwojowi tych poważnych schorzeń.