Kim jest notariusz?

Notariusz to osoba, która ukończyła jednolite studia magisterskie na wydziale prawa. Tym samym w Polsce każdy z notariuszy jest automatycznie prawnikiem. Jest to zawód zaufania publicznego, notariusze traktowani są jak funkcjonariusze publiczni. Prawa i obowiązki notariusza zostały szczegółowo opisane w ustawie z 1991 roku „Prawo o notariacie”.

Kim dawniej był notariusz?

Warto wspomnieć, że dawniej notariusza nazywano rejentem. A to dlatego, że w dawnych czasach notariusz sprawował władze w imieniu monarchy. Jej symbolem jest i była pieczęć z godłem.

Notariusze współcześnie

Współcześnie notariusz zajmuje się sporządzaniem aktów notarialnych, a więc dokumentów które potwierdzają dokonanie konkretnej czynności prawnej. Natomiast notariusze nie sprawują pieczy nad tym czy dana czynność jest zgodna z literą prawa…

Sporządzenie aktu notarialnego jest niekiedy konieczne, aby dana czynność miała moc prawną. Ma to miejsce między innymi w momencie, gdy sprzedajemy nieruchomość, potrzebujemy sporządzenia aktów poświadczenia dziedziczenia czy sporządzenia wypisów, odpisów i wyciągów dokumentów. Notariusz może też sporządzić testament. W takim przypadku możemy mieć pewność, że dokument będzie miał moc prawną. A zatem jest zdecydowanie pewniejszy niż testament sporządzony własnoręcznie.

Jak znaleźć dobrego notariusza?

Znalezienie dobrego notariusza nie jest takie proste, jak się wydaje. Na rynku funkcjonuje mnóstwo kancelarii notarialnych. Jednak, która z nich jest najlepsza? W podjęciu takiej decyzji może nam pomóc marketing szeptany, czyli poczta pantoflowa. Sprawdźmy jaką opinie ma notariusz wśród swoich byłych klientów. Zasięgnijmy opinii rodziny i znajomych. Być może oni będą mogli polecić nam sprawdzonego i zaufanego fachowca. Dzięki temu uda nam się zaoszczędzić mnóstwo czasu, nerwów, a być może i pieniędzy.

Ile kosztują usługi dobrego notariusza?

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Dobry notariusz zawsze będzie odpowiednio wyceniał swoje usługi. Z drugiej strony zawsze możemy negocjować, każdy notariusz operuje pewnymi widełkami finansowymi.

Podsumowując na usługach notariusza nie warto oszczędzać. Wszak sporządzenie aktu notarialnego wiąże się z ważnymi wydarzeniami w naszym życiu.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here