Jaką matryce wybrać do monitora przemysłowego?

Choć podczas wybierania monitora przemysłowego należy zwracać uwagę na takie jego parametry, jak zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi, szczelność przeciwmożliwemu zapyleniu, a nawet wodoodporność, to jednak największy wpływ na to, jak skutecznym i efektywnym będzie narzędziem, będzie miało to, jaka została w nim użyta matryca.

Matryca TN

Matryca TN jest absolutnie podstawowym i najczęściej używanym rodzajem matryc w monitorach przemysłowych. Jednak to, że jest najpopularniejsza, nie oznacza z góry, że jest najlepszym możliwym typem matrycy.Problemem w tego typu matrycach jest przede wszystkim bardzo wąski kąt widzenia oraz brak stałości w kolorach w czasie, ale także w różnych miejscach matrycy. Zaletą jest z pewnością bardzo niski koszt produkcji i bardzo szybka i wysoka dostępność. Polecane mogą być jedynie do bardzo niewymagających zastosowań.

Matryca VA

Początkowo matryca VA była jeszcze mniej doskonałym produktem niż starsza wersja, czyli TN. Bardzo małe kąty widzenia i niezwykle długi czas reakcji powodował, że stosowanie tej matrycy często okazywało się ogromny błędem.Zmiana nadeszła wraz z pojawieniem się usprawnionej wersji MVA, czyli wersji, w której kryształki zamiast być ustawione pionowo lub ukośnie względem matrycy były umieszczone na jej powierzchni znacznie bardziej niejednolicie. Kryształki zostały pochylone w dwa kierunki, dzięki czemu uzyskano znakomite kąty widzenia. Jest to jednak dopiero wstęp do zmian, które wprowadziły matryce IPS.

Matryca IPS

Technika matrycy IPS to kryształki, które ułożone są w ten sposób, że przemieszczają się równolegle pod względem ekranu. Dzięki tej technice matryca IPS to bardzo dobrej jakości kąty widzenia, które sięgają nawet 178 stopni, oraz co jest cechą charakterystyczną tego rodzaju matryc bardzo szeroka paleta barw.Nie ma niestety matrycy, która pozbawiona byłaby całkowicie wad. Niestety matryce IPS również posiadają ich całkiem pokaźną ilość, Szczególnie problemem w ich przypadku jest spore opóźnienie wyświetlanego obrazu, niezbyt dobrej jakości czerń, a także możliwe w starszego typu matrycach nieco czerwone zabarwienie krańców ekranu, gdy patrzy się na nie pod dużym kątem.Mimo to ocena się, że to właśnie tego rodzaju matryce najlepiej pasują do zastosowań przemysłowych i stanowią prawdopodobnie najlepszy wybór spośród dostępnych na rynku technologii.

Artykuł przygotowany na bazie materiałów znalezionych na Unisystem.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here