jak zrobic animacje

Sztuka animacji komputerowej to dziedzina rozwijająca się w bardzo szybkim tempie. Pojawiają się coraz to nowe możliwości tworzenia gier, filmików rysunkowych albo wprawiania w ruch obrazów statycznych.

Profesjonaliści wykorzystują rozmaite techniki w zależności od efektu, jaki chcą osiągnąć. Jeśli ktoś nie ma specjalistycznego przygotowania w tym zakresie, może wykorzystać proste programy informatyczne, które uczą jak zrobić animacje samemu.

To świetna zabawa! Można w ten sposób na przykład ożywić cyfrowe zdjęcia. Sfotografowany krajobraz nabiera życia, gdy wprawimy w ruch korony drzew, morskie fale lub płynące po niebie chmury.

Dużo radości można sprawić dziecku, zrobieniem specjalnie dla niego krótkiego filmiku, w którym bohaterem będzie jego ulubiona zabawka, przeżywająca różne zabawne przygody. Na ogół używa się do tego kamery video, aby w kolejnych ujęciach filmować następujące po sobie fazy ruchu postaci i wymyślone sytuacje.

Najprościej jest nauczyć się jak zrobić animacje w formie rysunkowej

Jest to spore pole do popisu dla osób z dużą wyobraźnią, pomysłowością i poczuciem humoru. Trzeba wymyślić jakąś zabawną postać i stworzyć śmieszną historyjkę, pełną zaskakujących momentów i rozmaitych perypetii bohatera. Już w trakcie tworzenia można się dobrze bawić, ma się też dużo przyjemności, jeśli filmik poprawi nastrój osobom oglądającym końcowy efekt.

Trochę trudniejsze jest zrobienie animacji z wykorzystaniem zdjęcia własnego albo innej osoby. Ale warto zaangażować w to trochę wysiłku, bo efekty są na prawdę niesamowite. Istnieje program, za pomocą którego można zmieniać wyraz twarzy sfotografowanej postaci, a także poruszać jej ustami jakby wypowiadała określone słowa. Gdy doda się do tego odpowiedni tekst, powstaje świetna kartka dźwiękowa z okazjonalnymi życzeniami lub pozdrowieniami z wakacyjnych wypraw.

kula ziemska

Istnieje też sposób na to jak zrobić animacje bez używania specjalistycznych programów

Na przykład fotografując codziennie rozwijający się kwiat doniczkowy od pączka aż do pełnego rozkwitu. Aby efekt był doskonały, trzeba robić zdjęcia zawsze z tej samej pozycji i odległości. Po zmontowaniu w komputerze kolejnych kadrów w całość w postaci pliku, uzyskuje ruchomy obraz przedstawiający w krótkim czasie wzrastanie rośliny.

Zapewne każdy ma w swoich zasobach foldery ze zdjęciami własnymi, swojej rodziny i przyjaciół. Rzadko wraca się do tych zdjęć bez specjalnej okazji. Ale takie archiwum jest nieocenione, jeśli można wykorzystać je do zrobienia komuś miłej niespodzianki podczas obchodzenia urodzin, wesela albo rocznicy ślubu.

Najwięcej zdjęć robi się dzieciom, w różnych etapach ich rozwoju. Najciekawsze fotografie, ułożone chronologicznie tworzą obraz wzrastania malucha i ważne wydarzenia z jego życia. Podobnie jest z dorosłymi. Z tym, że dawniej nie używało się powszechnie aparatów cyfrowych, ale jest na to rada. Stare zdjęcie wywołane na papierze fotograficznym można przetworzyć w komputerze na obraz cyfrowy. Nawet fotografia sprzed wielu lat może być w ten sposób wykorzystana do ukazania wydarzeń z historii rodziny.

Mając już skompletowany zbiór najatrakcyjniejszych zdjęć, trzeba znaleźć sposób na to jak zrobić animacje, aby ich prezentacja nie była monotonna. Możliwości są nieograniczone. Zdjęcia mogą się przemieszczać, przepływać po ekranie albo przenikać wzajemnie. Powiększenia i zbliżenia polepszają odbiór obrazu. Do tego dodaje się warstwę dźwiękową, mogą to być efekty akustyczne związane z przedstawianymi sytuacjami, muzyka instrumentalna albo ulubione piosenki solenizanta. Pokazanie takiego filmiku podczas urodzin albo wesela znakomicie uatrakcyjni przebieg imprezy.

animacja

Szczególną formą są filmy zrobione komputerowo w formacie 3D. Cała sztuka polega na tym, żeby wiedzieć jak zrobić animacje z uzyskaniem wymiaru przestrzennego. Ta formuła ma zastosowanie w rozbudowanych grach komputerowych. Bohaterowie gry sprawiają wrażenie realnych postaci działających w otoczeniu trójwymiarowym. Gry w formacie 3D cieszą się największą popularnością wśród miłośników tego typu rozrywki.

Tworzenie animacji to zajęcie wymagające odpowiedniego przygotowania. Można je zdobyć na specjalnych kursach, gdzie krok po kroku poznaje się tajniki rozmaitych technik. W Internecie pojawiają się też instrukcje w tym zakresie; wskazówki, poradniki, nagrania video ilustrujące wykonywanie kolejnych czynności. Zdobyta w ten sposób umiejętność posłuży do dobrej zabawy połączonej z możliwością tworzenia form przydatnych w rozmaitych prezentacjach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here