Palety transportowe

Paleta, czyli podniesiona platforma o sztywnym podłożu jest standardową jednostką, przeznaczoną do przenoszenia i składowania towarów. Została zaprojektowana w taki sposób, aby można ją było łatwo przenosić przez urządzenia przeładunkowe stosowane w logistyce tj. wózki widłowe, tzw. paleciaki. Palety na tyle są użyteczne i tak zakorzeniły się w logistyce, że trudno sobie bez nich wyobrazić jakikolwiek proces.

Palety drewniane

Od nich wszystko się zaczęło. Drewniane palety zdominowały transport samochodowy, kolejowy, morski, magazyny. W miarę potrzeb powstawały różne ich rodzaje, rozmiary. Oprócz standardowych palet EURO o wymiarach 1,2 x 0,8 m pojawiły się pół palety, palety przemysłowe. Na potrzeby towarów sypkich producenci wypuścili tzw. nadstawki paletowe, które ochraniają towar z każdej strony oraz paletozbiorniki. W miarę rozwoju branży logistycznej i specyficznych wymagań niektórych branż (chłodnictwo, przemysł chemiczny) czy środków transportu (samoloty) pojawiły się inne typy palet – z tworzyw sztucznych lub aluminium.

Palety plastikowe

Palety z tworzyw sztucznych cieszą się coraz większą popularnością. Po pierwsze dlatego, że są bardzo lekkie. Ich waga wynosi w granicach 5 – 20 kg, podczas, gdy przeciętna waga palety drewnianej to 25 kg. Ma to olbrzymie znaczenie dla ładowności np. samochodu.

Po drugie – palety plastikowe są bardzo wytrzymałe i charakteryzują się długą żywotnością. To ma z kolei znaczenie na koszty eksploatacji – palety EURO muszą być naprawiane przez firmy ze stosowną licencją.

Po trzecie – łatwo je umyć i zdezynfekować – to daje im przewagę nad paletami drewnianymi, które powinny być poddawane fumigacji, ponieważ mogą pomagać w rozprzestrzenianiu się szkodników drewna, chrząszczy i larw. Palety plastikowe świetnie sprawdzą się w farmacji i przemyśle spożywczym. Po czwarte – palety plastikowe tolerują bardzo niskie i bardzo wysokie temperatury. Niewątpliwą ich zaletą jest konstrukcja umożliwiająca sztaplowanie, co pozwala zaoszczędzić miejsce. W zależności od potrzeb można stosować palety plastikowe z platformą pełną lub ażurową (chłodnictwo).

Palety cena

Ceny palet drewnianych zależą od tego, czy paleta jest używana czy nowa, od rozmiaru. Ceny palet plastikowych zależą od rozmiaru, rodzaju konstrukcji, dodatkowych warunków (płozy, ranty, antypoślizgowa platforma).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here