Endometrioza to postępująca choroba zapalna kobiet, w której występują dolegliwości bólowe podczas miesiączki lub dyskomfort podczas współżycia płciowego.
Jest to choroba przewlekła, dlatego leczenie endometriozy jest trudne i długotrwałe.
Przyczyny powstawania choroby
Do powstania stanów zapalnych może prowadzić nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, czynniki genetyczne, a także środowiskowe. Jednak jednoznaczne przyczyny choroby nie zostały dotąd stwierdzone. Uważa się, że większość postaci endometriozy jest skutkiem tzw. wstecznej menstruacji, czyli przepływu krwi miesiączkowej poprzez jajowody do jamy brzusznej.
Endometrioza może zwiększać ryzyko niektórych nowotworów, które powstają na podłożu stanów zapalnych endometrium. U kobiet dotkniętych schorzeniem zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia raka jajnika.
Endometrioza może być uznana za chorobę wrodzoną, w przypadku kiedy ogniska zapalne rozwijają się z komórek endometrium, które pozostały w organizmie kobiety w rozwoju płodowym. Leczenie endometriozy wrodzonej jest skomplikowanym procesem.
Objawy choroby
Chorobę charakteryzują długo utrzymujące się stany zapalne tkanki podobnej do endometrium znajdujące się poza jamą macicy. Może obejmować jajniki, otrzewną, pęcherz moczowy, moczowody i jelito.
Do najczęstszych objawów zaliczyć można:
– bolesne i obfite miesiączki,
– trudności z zajściem w ciążę,
– odczuwanie bólu podczas współżycia płciowego,
– bolesne oddawanie moczu oraz stolca,
– ból w okolicy krzyżowej kręgosłupa,
– przewlekłe bóle brzucha,,
– wzdęcia i biegunki.
W przypadku obfitych i bolesnych miesiączek, endometrium leczenie jest hormonalne.
Endometrioza leczenie
Choroba jest trudna do wyleczenia i żadna ze stosowanych metod nie daje 100 proc. skuteczności. Dotychczas stosuje się leczenie farmakologiczne ( terapia hormonalna), bądź chirurgiczne.
Endometrioza leczenie operacyjne konieczne w przypadku, gdy długo utrzymujące się dolegliwości bólowe utrudniają normalne funkcjonowanie kobiety. Metoda chirurgiczna polega na zabiegu laparoskopii, podczas którego wykonuje się koagulację zmienionej tkanki.
Farmakologiczne endometrium leczenie, można wprowadzić w niektórych rodzajach choroby. Dzięki kuracji hormonalnej można zatrzymać krwawienie miesiączkowe, a tym samym złagodzić dolegliwości bólowe. Farmakoterapię stosuje się tylko w przypadku wrażliwych na hormony postaci endometriozy.