Czym jest bierne palenie i jakie są jego skutki

Dym tytoniowy zawiera ponad 7000 substancji chemicznych, z których znaczna liczba ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Palenie papierosów niesie za sobą wiele niepożądanych efektów. Jednak także osoby niepalące narażone są na niekorzystne oddziaływanie dymu tytoniowego w przypadku palenia biernego.

Bierne palenie – kiedy występuje?

Bierne palenie to zjawisko polegające na pochłanianiu przez organizm dymu tytoniowego z otoczenia. Polega ono na wdychaniu przez osoby niepalące oparu tytoniowego w postaci dymu wydychanego przez palacza oraz dymu pochodzącego z dopalającej się końcówki papierosa.

Dlaczego palenie bierne jest szkodliwe?

Bierne palenie to bardzo niebezpieczne zjawisko. Osoby niepalące narażone są w trakcie niego na szkodliwe działanie substancji zawartych w dymie tytoniowym –nawet bardziej szkodliwych niż w przypadku dymu wdychanego przez osobę palącą. Dym z końcówki papierosa, który ulatnia się od otoczenia i jest wdychany przez biernych palaczy posiada wyższe stężenie rakotwórczych pierwiastków oraz charakteryzuje się większą toksycznością niż zwykły dym. Wdychane przez biernego palacza opary mają także znacznie większy udział dwutlenku węgla i nikotyny, niż dym wdychany przez aktywnego palacza. Naraża to osoby niepalące na działanie drażniące i trujące dymu papierosowego, a co za tym idzie – wiele niepożądanych dolegliwości.

Jakie są skutki biernego palenia?

Dym wydychany przez palacza oraz dym z końcówki papierosa są zdecydowanie bardziej niebezpieczne dla organizmu niż dym wdychany przez osobę palącą. Bierni palacze narażeni są na występowanie u nich groźnych chorób bardziej niż palacze czynni.

Dym tytoniowy jest źródłem wielu szkodliwych związków, w tym czynników rakotwórczych. Bierne palenie zwiększa ryzyko wystąpienia w organizmie komórek nowotworowych. W takim przypadku, osoby narażone są na raka płuc, krtani, garda, zatok nosowych, mózgu, pęcherza moczowego, żołądka czy też piersi. Osoby palące biernie narażone są także na inne szkodliwe skutki oddziaływania dymu tytoniowego, takie jak negatywny wpływ na naczynia krwionośne. Niesie to za sobą zwiększenie ryzyko wystąpienia udaru mózgu oraz zawału serca. Palenie bierne to także zwiększone ryzyko chorób układu oddechowego – zapalenia oskrzeli, wystąpienia astmy czy przewlekłej choroby płuc. Tak wiele skutków ubocznym dowodzi, że bierne palenie w znacznym stopniu obniża zdrowie oraz zwiększa ryzyko śmierci u osób, które narażone są na taki rodzaj wdychanego dymu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here