Jak przejść na dietę ketogeniczną

Dieta ketogeniczna jest jedną z popularniejszych diet wśród osób, które chcą schudnąć. Jednak przejście na nią nie jest takie proste. Podstawowym założeniem diety ketogenicznej jest swego rodzaju „przestawienie” organizmu na czerpanie energii z tłuszczy, zamiast z węglowodanów. By osiągnąć ten cel, w pierwszych tygodniach diety drastycznie obniża się poziom zjadanych węglowodanów. Dieta ketogeniczna stosowana jest w leczeniu niektórych schorzeń, a ponadto przynosi rewelacyjne efekty. Jak bezpiecznie przejść na tego rodzaju dietę?

Dlaczego warto przejść na dietę ketogeniczną i jak to dobrze zrobić?

Dieta ketogeniczna, inaczej ketogenna, to bardzo specyficzna dieta. Mogą z niej korzystać praktycznie wszyscy. Wymaga od nas rezygnacji z wielu powszechnie stosowanych produktów, a ponadto wymusza zmianę rodzaju „paliwa” dla naszego organizmu. Przeciętny człowiek wykorzystuje węglowodany jako źródło energii dla ciała i organizmu. Po przejściu na dietę ketogeniczną źródło energii zostaje zmienione na tłuszcze. Jest to możliwe dzięki znacznej redukcji przyjmowanych dziennie węglowodanów. Poziom węglowodanów nie może przekraczać 20 gramów dziennie. Kiedy organizm zaczyna odczuwać brak glukozy, rozpoczyna się proces pozyskiwania alternatywnej energii z tłuszczy – czyli ketoza. Polega on na rozkładaniu w organizmie tłuszczu, w wyniku czego powstają ciała ketonowe wykorzystywane później jako źródło energii. W typowych dla nas warunkach poziom ciał ketonowych w naszym organizmie jest bardzo niski, ponieważ zastępowane są glukozą. Na diecie ketogenicznej poziom tych ciał gwałtownie wzrasta. Stan ketozy można także osiągnąć poprzez kilkudniowy post, jednak łagodniejsze w przebiegu jest codzienne obcinanie dostarczanych węglowodanów do organizmu.

Jeśli sami nie jesteśmy gotowi na przygotowywanie ektogenicznych jadłospisów czy liczenie makroskładników, zawsze możemy wybrać catering dietetyczny Gliwice. Takie rozwiązanie pozwoli nam na bezpieczne oswojenie się z dietą oraz na wypracowanie własnych nawyków żywieniowych.

O tym musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na dietę ketogeniczną

Dieta ketogeniczna ma wiele zalet, jednak nie jest całkowicie usłana różami. Skutecznie przyspiesza odchudzanie, zmniejsza łaknienie, zwiększa spalanie zapasów tkanki tłuszczowej oraz zabezpiecza organizm przed wieloma chorobami. Musimy mieć jednak na uwadze, że przejście na dietę ketogeniczną to bardzo poważna decyzja. Stosuje się ją zazwyczaj bardzo długo, nawet kilka lat. W praktyce oznacza, że na pewien okres czasu będziemy musieli pożegnać się z makaronami, pieczywem, słodyczami, ziemniakami czy ryżem. Jednym z założeń diety jest także ograniczenie spożycia owoców i warzyw, które są naturalnymi i jedynymi dozwolonymi źródłami węglowodanów. Może to doprowadzić do wielu niedoborów witamin i minerałów. Często tego typu dieta wymaga stosowania suplementów diety, aby dostarczyć organizmowi pierwiastków, których potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here