Jak dzieci przechodzą COVID-19

Obecnie posiadana wiedza pozwala stwierdzić, że w zdecydowanej większości przypadków, najcięższy przebieg choroby COVID-19 obserwowany jest u osób starszych. Często wiąże się to również z chorobami współistniejącymi, przez co w konsekwencji dochodzi nawet do zgonu pacjenta. W jaki sposób chorobę przechodzą dzieci? Czy występujące objawy, są takie same jak u osób dorosłych?

Ryzyko zakażenia SARS-CoV-2

Należy zdawać sobie sprawę z tego, iż koronawirusem może zarazić się każdy. Dotyczy to zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Zaobserwowano jednak, iż w przypadku najmłodszych ryzyko jest odrobinę niższe. W większej ilości przypadków przebieg choroby był również zdecydowanie łagodniejszy. Koronawirus, a dzieci to jednak w dalszym stopniu zagrożenie, którego nie wolno bagatelizować. Dłuższy kontakt z osobą zakażoną, bez zastosowania odpowiedniego zabezpieczenia, z dużym prawdopodobieństwem skończy się bowiem na zainfekowaniu.

Przebieg choroby u dzieci

Największe zagrożenie dotyczy młodych pacjentów, zmagających się z chorobami współistniejącymi. Niewykluczone jest jednak, że nawet dzieci zdrowe mogą dość ciężko przejść chorobę. Koronawirus u dzieci w zdecydowanej większości przypadków miał lżejszy przebieg i odnotował mniejszą liczbę zgonów, niż ma to miejsce u osób dorosłych. Również efekty leczenia szpitalnego u dzieci okazywały się korzystniejsze.

Jak podaje serwis Adamed.expert, sam przebieg choroby może mieć zróżnicowany charakter. U części dzieci jest on zupełnie bezobjawowy, co niestety wiąże się z zagrożeniem nieświadomego zarażania większej ilości osób. Objawy COVID-19 nie różnią się znacząco od tych, z którymi stykają się osoby dorosłe. Choroba najczęściej przejawia się wysoką gorączką, pojawieniem się suchego kaszlu lub zaburzeniami węchu i smaku. W przypadku dzieci częściej mogą pojawić się dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak chociażby biegunka. Więcej informacji o COVID-19 u dzieci znajdziesz na: https://www.adamed.expert/artykuly/szczegoly/covid-19-u-dzieci-co-powinnismy-wiedziec

Sposoby leczenia COVID-19 w przypadku dzieci

W większości przypadków, jeśli występujące objawy są dość łagodne, leczenie może odbywać się w domu. Wówczas podawane są leki przeciwgorączkowe. Do kontaktu z lekarzem powinny zmusić takie dolegliwości, jak duszności, nawroty gorączki lub nasilenie się kaszlu. Leczenie szpitalne może mieć podobny charakter, jak ma to miejsce w przypadku osób dorosłych. Dawki leków dostosowywane są jednak do mniejszej masy pacjenta.

W przypadku rodziców ważnym elementem jest odpowiednia edukacja. Dlatego warto zdobywać na bieżąco sprawdzone informację na temat koronawirusa, które znaleźć można za pośrednictwem serwisu Adamed.expert.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here