Włosie, czyli inaczej runo to bardzo ważny czynnik decydujący o zakupie dywanu. Jego długość musi i zagęszczenie sprawiają, że dywan jest bardziej lub mniej odporny na zabrudzenia, czynniki mechaniczne, a do tego warunkuje jego sprężystość, trwałość i miękkość. Wyróżnia się kilka rodzajów włókien, gęstości runa oraz długości, a każdy z nich pasuje doskonale do innego pomieszczenia, ma inne cechy i pełni inne funkcje.
Wysokość runa, a styl wnętrza
Dywany pełniące funkcje praktyczne i estetyczne dostosowane do aranżacji będą podkreślać styl, w jakim urządzone jest pomieszczenie i jednocześnie zachowają najważniejsze cechy, takie jak miękkość lub łatwe utrzymanie w czystości.
- Dywany klasyczne odznaczają się bogatym wzornictwem z motywami zaczerpniętymi ze sztuki perskiej i indyjskiej. Runo w tych dywanach jest zazwyczaj niskie lub średnie. Dzięki temu nie ma obaw, że zbyt wysokie włosie zacznie się układać w różne strony i zniekształci wzór dywanu.
- Dla wnętrz minimalistycznych doskonale sprawdzają się dywany o niskim runie w jednolitym kolorze lub geometrycznych wzorach, takich jak marokańska koniczyna.
- Wnętrza w stylu shabby chic, prowansalskie, skandynawskie i glamour doskonale będą się prezentować z dywanem typu shaggy o bardzo wysokim runie.
Styl to nie wszystko, czyli dywan a przeznaczenie pomieszczenia
Podczas wybierania dywanu do wnętrza warto skupić się na jego funkcjonalności. W sypialniach wymagać będziemy przede wszystkim dywanu miękkiego w dotyku, który zapewni stopom komfort po w staniu z łóżka. Do tego rodzaju wnętrz zdecydowanie najlepsze będą dywany o wysokim runie. Natomiast wszędzie tam, gdzie dywan może być narażony na zabrudzenia związane z kontaktem z jedzeniem, lepiej sprawdzą się dywany o krótkim włosiu, wykonane z syntetycznych materiałów, które są miękkie w dotyku i nie są trudne w wyczyszczeniu. Ten rodzaj dywanów idealny jest również do pokojów dziecięcych, gdyż zapewnia wygodne miejsce do zabawy i jest odporny na zabrudzenia.