Zalety kuchni gazowej

Chociaż coraz więcej osób podczas remontu kuchni decyduje się na wymianę kuchni gazowej na indukcję czy kuchnię ceramiczną, gaz ma także swoich zwolenników, ze względu na liczne zalety, których próżno szukać w przypadku innych typów kuchni. Jakimi walorami odznaczają się kuchnie gazowe i czy są bezpieczne?

Tania alternatywa dla prądu

Przede wszystkim gaz jest znacznie tańszy niż prąd. Ta różnica w szczególności staje się wymierna kiedy gotuje się dużo i często. Co prawda podczas przygotowywania kuchni gazowej sporo gazu ucieka na boki i nie jest on w pełni ekonomicznie wykorzystywany, jednakże i tak szala przelewa się na korzyść kuchni gazowych.

Nieco tańsza niż kuchnia elektryczna wychodzi w użyciu indukcja, ale koniec końców to gaz jest najbardziej ekonomiczny. Jeżeli gotuje się w domu średnio lub mało, rachunek miesięczny wynosi zazwyczaj ledwie kilkanaście złotych.

Łatwiejsze gotowanie

Wielu szefów kuchni przyznaje, że najlepsze potrawy powstają na gazie, dlatego zazwyczaj w kuchniach restauracji widać kuchnie gazowe, nie zaś inne typy. Gotuje się na nich znacznie łatwiej pod tym względem, że łatwo można zmniejszać i zwiększać płomień. Kiedy potrawa zaczyna kipieć, wystarczy przykręcić kurek do minimum.

Niestety w przypadku kuchni elektrycznych czy indukcyjnych nie da się tak szybko zadziałać. Zmniejszenie mocy pola grzewczego trwa nawet kilkanaście sekund i nie zawsze w tym czasie można zdążyć zapobiec wykipieniu potrawy. Trzeba ją szybko zdjąć z pola grzewczego. Trzeba oddać jednak sprawiedliwość innym kuchniom, że kuchnie gazowe najtrudniej się czyści, chyba, że jest to gaz pod szkłem.

Czy kuchnia gazowa jest bezpieczna?

Zazwyczaj w blokach gaz jest podciągany automatycznie. Jeżeli korzysta się z obowiązkowych, regularnych kontroli szczelności, nie ma żadnego ryzyka związanego z wyciekaniem gazu. Wspólnota lub spółdzielnia dba o to, by kontrole przeszła każda kuchenka. Trzeba jednakże pamiętać, że wymiany jednej kuchni na drugą musi dokonać wykwalifikowany gazownik.

Jeżeli zaś decydujemy się na inny rodzaj kuchni, to odłączenia i zabezpieczenia rurki gazowej także powinna dokonać osoba, która posiada w tym kierunku kwalifikacje. Wtedy można mieć pewność, że gaz nie będzie wyciekał i nic nam nie grozi.

Kuchnie gazowe znajdziesz w ofercie Gastrosilesia.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here