jak sprawdzić swoje ip

Wiele osób, siedzących w tematyce komputerów i internetu, zapewne niejednokrotnie zadawało sobie pytanie, co to jest adres IP i jak sprawdzić swoje IP. Termin, tego adresu niejednokrotnie mógł zostać zasłyszany w filmach, czy grach. Często zapewne odnosił się, do spraw związanych z hakerstwem, włamywaniem się do innych komputerów, czy wkradaniem danych i gotówki z kont bankowych. Aby wiedzieć, jak sprawdzić swoje IP, najpierw wypadałoby pokrótce wyjaśnić, czym ten w ogóle adres jest i jaką on rolę odgrywa.

Adres ten to nic innego jak po prostu identyfikator. Używany jest do komunikowania się z innymi serwerami. To dzięki niemu, gdy wpisujemy interesującą nam frazę w Google, zapytanie wędruje do innego serwera, gdzie następnie z niego dostajemy informację zwrotną z odpowiedzią, dla naszego pytania. W prostym języku mówiąc, jest to coś na zasadzie znanej nam tradycyjnej poczty, gdzie musimy mieć, tak samo adresata, jak i odbiorcę.

Oba te podmioty, muszą też mieć tak samo, jak i w życiu rzeczywistym swój identyfikator. W przypadku poczty jest to imię, nazwisko oraz adres. Natomiast w przypadku komunikacji z serwerem, mamy adres IP, który jest 32- bitową liczbą. IP, nie jest jednak na stałe przypisany do jednego komputera, najczęściej zmienia się on, wraz z nowym połączeniem z siecią.

Możemy spotkać się z różnym typem adresów IP

Czasami możemy znaleźć nazewnictwo takie jak IPv4 czy IPv5. Dzieje się tak dlatego, że jak nic w świecie nie jest nieskończone, tak samo i adresy ip zaczęły się jakiś czas temu wyczerpywać. Dlatego powstały tego typu protokoły jak te wyżej wyróżnione. Najczęstszym jednak z nich, który możemy spotkać jest właśnie ten IPv4.
Teraz gdy już mniej więcej wiemy, co to w ogóle są adresy IP i jak one funkcjonują w codziennym użytkowaniu, możemy wreszcie przejść do rzeczy, czyli tego, jak sprawdzić swoje IP.

swoje ip

Można to w zasadzie zrobić na kilka różnych sposobów.
W pierwszym z nich pomoże nam, nasz własny system. Aby na ekranie wyświetlił się nasz adres, należy w systemie Windows, przejść do menu „Start”, tam powinniśmy odnaleźć taką funkcję systemu jak „URUCHOM”. Gdy wyskoczy odpowiednie okienko w dole ekranu , należy w nim wpisać frazę „CMD”. Po tym powinien ukazać się wiersz poleceń. I tutaj już z górki, bo do tego wiersza poleceń wystarczy wpisać jedno słowo i już wszystko wiemy.

Słowem tym jest „IPCONFIG”. I w polu pod nazwą „Adres IP” jest właśnie przypisany do naszej karty sieciowej adres. Należy pamiętać, że jeżeli posiadamy więcej niż jedną kartę sieciową, to w okienko wyświetli nam wszystkie aktualnie posiadane adresy.
Jeżeli komuś jednak nie chce się, szukać i męczyć z wierszem poleceń i innymi funkcjami systemowymi, istnieje oczywiście inny sposób. Sposób ten jest być może i łatwiejszy i nawet szybszy. Chodzi o to, że niektóre serwisy internetowe, oferują sprawdzanie adresu IP.

Wystarczy wpisać w Google „Moje IP” i powinniśmy otrzymać bardzo wiele wyników wyszukiwania z właśnie takimi stronami, które nam to oferują. Są to oczywiście strony bezpłatne i takie sprawdzanie adresu nic nas nie kosztuje. Nie należy się też martwić, że nasz adres zostanie skradziony i poniesiemy tego jakieś konsekwencje. W zasadzie wszystkie strony internetowe, które odwiedzamy, posiadają nasz adres. Bo to nim się komunikujemy z ich serwerami. Poza tym żadne konsekwencje też nam raczej nie grożą, nie wiele za pomocą tego adresu, jego posiadacz nam może zrobić.

Wiadomo, że na filmach jest to ukazane w zupełnie inny sposób

router

Widzimy osobę siedzącą przed komputerem, a przed nią ciąg znaków na ekranie, zupełnie jak z Matrixa. Słyszymy, że dzięki IP wykradną nam hasła do kont bankowych. To zupełny stek bzdur. Dzięki IP, jedyne co można sprawdzić o nas to kilka drobnych szczegółów, które nic dla kogoś nie muszą znaczyć. Pierwszą sprawą jest to, że możemy określić, w przybliżeniu miejsce skąd ktoś się łączy z siecią. Nie jest to jednak bardzo dokładne. W internecie również i odnośnie do tego znajdziemy wiele stron, które pomogą nam zlokalizować wybraną osobą.

Drugą sprawą, o której możemy się dowiedzieć z adresu IP, to kto jest dostawcą internetu tej osoby. Jak widać, nie wiele przydatne. A i nie zdarzyło się, żeby jakiś nawet najwyższej klasy haker, włamał się do kogoś właśnie przez ten adres. Byłoby to tragiczne w skutkach, bo w zasadzie każdy może mieć dostęp do adresów osób z całego świata. Wystarczy, żeby taka osoba odpisała nam na maila i już mamy jej adres IP.
Teraz gdy już wiemy, czym jest IP i jak sprawdzić swoje ip, możemy przejść do sprawdzania tego dzięki wyżej wymienionym sposobom. Nie jest to trudne, natomiast też ni koniecznie przydaje się do tego, co nam się mogło wydawać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here