Szafran

Szafran, jako najdroższa przyprawa świata, używany jest w kuchniach najlepszych restauracji. I słusznie, bo oprócz wyjątkowego smaku i aromatu, ma również właściwości prozdrowotne.

Poznaj najważniejsze informacje o szafranie, który określany jest najdroższą przyprawą na świecie i dowiedz się, jak wiele możesz zyskać korzystając z tego rodzaju dóbr natury.

Szafran – czym jest i co warto o nim wiedzieć?

Szafran powszechnie uznawany jest za niezwykle smaczny i szlachetny dodatek do wielu potraw, to także najdroższa przyprawa na świecie. Co ciekawe, szafran jest znany ludzkości od około 3000 lat, a z jego walorów smakowych i innych właściwości korzystali Egipcjanie, Persowie, Grecy czy Rzymianie. Szafran stosowany był przez nich nie tylko w kuchni, ale także w celach zdrowotnych, a nawet jako składnik perfum oraz barwnik np. do tkanin.

Gdy szafran zaczął zyskiwać coraz większą popularność rozpoczęto uprawy krokusów. Przyprawę pozyskuje się bowiem z wysuszonych słupków tego kwiatu. Szafran ma wyjątkową, jasnoczerwoną barwę i zazwyczaj występuje w postaci charakterystycznych niteczek.

Największe uprawy szafranu znajdują się w takich krajach jak Hiszpania (to w Walencji uprawia się najszlachetniejszą odmianę szafranu), Iran, Turcja czy Indie. Przyprawa ta raczej nie występuje obecnie w środowisku naturalnym.

Gleba do hodowli krokusów powinna być bogata w próchnicę, a cebulki kwiatów należy najpierw zakopać w ziemi i pozostawić na co najmniej 2 lata. Dopiero wtedy można je ponownie posadzić, by uzyskać niteczki szafranu. Zaleca się, aby kwiaty były zrywane ręcznie wczesnym rankiem, a same znamiona trzeba usuwać bardzo ostrożnie. Po oddzieleniu poszczególnych słupków szafran jest gotowy do użytku.

A jak smakuje szafran? Bez wątpienia intensywnie, najczęściej smak opisuje się jako gorzki, delikatnie ostry, korzenny, a nawet piżmowy. Przed dodaniem szafranu do potrawy zaleca się namoczenie go w niewielkiej ilości zimnej wody – dzięki temu uzyskasz głębię smaku potrawy. Pamiętaj też, aby nie dodawać zbyt wiele szafranu do dań, z powodzeniem wystarczy kilka nitek. Zbyt duża ilość przyprawy sprawi, że posiłek będzie miał gorzki smak.

Szafran – właściwości

Szafran jest nie tylko smaczną przyprawą, ale także wyróżnia się wieloma korzystnymi właściwościami prozdrowotnymi. Regularne spożycie szafranu może stabilizować lub poprawiać nastrój, niwelować stres, a nawet ułatwiać zasypianie. Ponadto substancje w nim zawarte zwiększają poziom wydzielania hormonów szczęścia.

To nadal nie wszystko – szafran może okazać się bardzo cennym dodatkiem do dań przy diecie odchudzającej. Przyprawa ta bywa też składnikiem suplementów diety, które wspierają odporność na stres i poprawiają nastrój, co warto mieć na uwadze, planując skorzystanie z jego wyjątkowych właściwości.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here