jak wejść w ustawienia routera

Router. To słowo kojarzy nam się z urządzeniem, dzięki któremu
w naszym domu jest internet bezprzewodowy, potocznie zwany Wi- Fi. Jednak to małe pudełko spełnia jeszcze parę innych zadań, prócz zapewnienia sygnału sieci bezprzewodowej. Jest on swoistym centrum zarządzania dla wszystkich urządzeń domowych podłączonych do Internetu. Do jego zadań należy między innymi to, aby wszystkie dane trafiły do odpowiednich odbiorników, czyli urządzeń, które są w naszej sieci.

Dla przykładu, gdy włączamy na smartfonie aplikację YouTube
i wyszukujemy interesujący nas film, nasz router odbiera od telefonu żądanie wyświetlenia danego filmu i przekazuje je do serwera, czyli potocznie „do Internetu”. Gdy dostaje stamtąd odpowiedź w postaci filmu, który mamy zamiar obejrzeć wysyła go poprzez sieć bezprzewodową, do smartfona, gdzie jest on odtwarzany.

Router w czasie całego procesu zadbał o to, aby odpowiednie polecenie powędrowało we właściwe miejsce, a odpowiedź, w postaci danych z serwera, trafiły wprost na urządzenie końcowe z którego korzysta odpowiedni użytkownik. Gdyby nie to, w naszej sieci domowej istniałby totalny chaos, co wiązałoby się z ogromnymi spowolnieniami.

Bo, gdyby, dajmy na to, wszystkie urządzenia w naszym domu, które są podłączone do sieci, otrzymywały wszystkie żądane dane, nawet jeśli to nie one wysłałby wcześniej żądanie, to czy nie byłby z tego niezły bałagan? A tak, router wszystko rozplanowuje i tworzy wcześniej odpowiednią trasę dla danych, które mają nadejść z zewnątrz.

Ale czy tylko do tego służy?

Oczywiście, że nie! Urządzenie potocznie zwane routerem również rozdziela „Internet” na cały nasz dom tak, aby każde urządzenie miało do niego dostęp. I to nie tylko bezprzewodowo. Na tylnym panelu każdego routera znajdują się gniazda służące do podłączenia najróżniejszych urządzeń. Jedno z tych gniazd jest bardzo podobne do reszty, a służy ono do podłączenia kabla sieciowego od naszego operatora, dzięki któremu nasz router, jak i przez niego reszta urządzeń może się łączyć z siecią Internet.

Ale wracając do czego jest reszta gniazd? Służą one do przewodowego podłączania urządzeń, takich jak komputery, telewizory z funkcjami internetowymi, drukarki czy kamery sieciowe, które dbają o bezpieczeństwo naszego domu pod naszą nieobecność. Tak właśnie, one też muszą mieć stałe połączenie z Internetem. Połączenie przewodowe jest również konieczne, gdy posiadamy starszy sprzęt, wyprodukowany jeszcze przed czasami gdy łączność bezprzewodowa była standardem, jak na przykład komputery stacjonarne czy starsze laptopy.

router

Takie urządzenia byłyby w dzisiejszych czasach kompletnie nieprzydatne, a dzięki połączeniu kablowemu możemy dalej bez przeszkód przeglądać na nich nasze ulubione strony czy oglądać film nie martwiąc się o to, że nie mamy jak łączyć się z siecią.
Wspomniałem wcześniej o drukarkach. Ale po co w drukarce Internet, przecież nikt na tym urządzeniu nie będzie przeglądał sieci.

I tutaj znowu pojawia się rola routera

Gdy mamy do niego podłączoną drukarkę sieciową, możemy w prosty sposób, będąc jedynie w zasięgu naszej sieci domowej, z telefonu czy komputera, wysłać plik do naszej drukarki a ona go odbierze i wydrukuje żądany dokument czy zdjęcie. Proste? Oczywiście, że tak! Warunek jest jedynie taki, że oba urządzenia muszą być w tej samej sieci.

No, ale jak router właściwie wszystkim zarządza i co gdy coś pójdzie nie tak? Router rozpoznaje wszystkie urządzenia dzięki adresom IP, nadaje je urządzeniom, które są podłączone pod jego sieć, dzięki temu dokładnie wie do którego smartfonu czy komputera ma wysłać określony plik. Wszystko wydaje się proste, ale żeby to działało trzeba dokonać konfiguracji naszego domowego centrum sterowania. Brzmi strasznie, ale nie jest skomplikowane i każdy użytkownik, nawet taki, który nie ma pojęcia o informatyce jest w stanie sam sobie taki router skonfigurować, aby wszystkie urządzenia w jego domu miały dostęp do sieci.

ustawienia routera

A więc, jak wejść w ustawienia routera?

Adres naszego routera jest napisany od spodu urządzenia, najprawdopodobniej będzie to coś w tym stylu: 192.168.0.1. Musimy wpisać te liczby w pasek adresu
w naszej przeglądarce, pamiętając jedynie o tym, że komputer na którym konfigurujemy nasz router musi koniecznie być podłączony do sieci w której router się znajduje. W innym przypadku to po prostu nie zadziała. Po wpisaniu adresu na ekranie zobaczymy ekran logowania.

Przeglądarka będzie kazała nam podać login i hasło, ale bez paniki,
te również powinny być umieszczone na spodzie urządzenia w okolicach adresu, który wcześniej wpisywaliśmy. Klikając zaloguj dostaniemy się do strony, gdzie możemy zarządzać wszystkimi opcjami routera. Pamiętajmy, że login i hasło logowania warto zmienić, na wybrane przez siebie, aby nikt niepowołany nie dostał się do naszej strony konfiguracyjnej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here