jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia jpg

Dzisiaj już raczej każdy z nas ma na co dzień do czynienia ze zdjęciami w przeróżnych sytuacjach. Nawet jeśli nie jesteśmy profesjonalnymi fotografami i nie posiadamy w swoim dorobku profesjonalnego aparatu cyfrowego to i tak mamy możliwość wykonywania zdjęć w naprawdę fajnej jakości. Jeśli naszym hobby nie jest fotografia to i tak w swoich smartfonach na pewno posiadamy bardzo dużą kolekcję przeróżnych obrazków.

Jeśli wyjeżdżamy gdzieś na wakacje, to na pewno ciągle w swoich kieszeniach posiadamy telefon komórkowy, którym utrwalamy co ciekawsze momenty w naszym życiu. Może to być fotorelacja z jakiejś wycieczki, mogą to być zdjęcia jakiś dokumentów, a nawet zwykłe śmieszne obrazki. Nasza karta pamięci na pewno pęka w szwach od ich nadmiaru. Dzisiaj również bardzo popularnym w sieci jest dzielenie się swoimi wykonanymi fotkami na portalach społecznościowych.

O ile pokazywanie znajomym na Facebooku setnego już z kolei zdjęcia swojego samochodu może być dość nudne, to za to poprzez serwis Instagram możemy odnaleźć w sobie duszę artysty i pokazać światu swoje ciekawsze produkcje. Ze zdjęciami mamy do czynienia jeszcze w paru innych sytuacjach, jak na przykład w swojej pracy. Jeśli zajmujemy się zawodowo sprzedażą internetową, to na pewno codziennie wykonujemy setki zdjęć produktów. Musimy wiedzieć, że jest to najważniejszy element sprzedaży, dlatego jakość takich fotek musi być naprawdę na najwyższym poziomie.

Niestety, wraz z ich rozdzielczością drastycznie wzrasta ich waga określana w megabajtach. O ile wystawiamy swoje przedmioty korzystając z portali ogłoszeniowych ich duże rozmiary nie mają dla nas żadnego znaczenia. Dzisiaj każdy posiada bardzo szybki internet, więc przesłanie nawet setki dużych obrazków nie stanowi żadnego problemu. Problem z rozmiar zdjęć zaczyna się dopiero w momencie, kiedy posiadamy własną stronę internetową i dość niską pojemność na naszym hostingu.

format jpg

Wtedy każdy megabajt jest na wagę złota i powinniśmy używać jak najmniejszej wagi plików, żeby nie spowolnić naszej strony. Okazać się jednak może, że nie zawsze posiadamy odpowiednią wiedzę na temat jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia jpg. Wtedy możemy skorzystać z różnych udogodnień jakie oferują nam specjalne serwisy internetowe, lub po prostu skorzystać z narzędzi, które powinniśmy mieć w standardzie zainstalowane na naszych komputerach.

Zacznijmy jednak od początku

Jeśli posiadamy system operacyjny Windows, niezależnie od jego wersji to powinniśmy posiadać tam program o nazwie Paint. Zapewne wielokrotnie wykonywaliśmy w nim jakieś podstawowe operacje, nie wiedząc o jego dodatkowych opcjach, których zazwyczaj się nie używa. Powinniśmy zatem uruchomić ten program i otworzyć w nim zdjęcie, które chcemy poddać zmniejszaniu. Jeśli już nasze zdjęcie zostanie ukazane na ekranie, to następnie powinniśmy kierować się do zakładki Obraz.

Jeśli w nią klikniemy, naszym oczom ukaże się rozwijana lista, z której wybierzemy opcję Zmień rozmiar. Po jej wybraniu wyświetli nam się nowe okno dialogowe z zaawansowanymi opcjami. Musimy przede wszystkim pamiętać, żeby spośród opcji zaznaczyć popularnym ptaszkiem opcję Zachowaj współczynnik proporcji. Dzięki temu nie zepsujemy wymiarów obrazu. Dalej możemy określić w jaki sposób chcemy zmniejszyć nasz obraz.

jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia

Możemy zarówno zmniejszyć jego wymiary jak i pogorszyć trochę rozdzielczość, a co za tym idzie zmniejszyć wagę. Jeśli zatem dokonaliśmy wszelkich zmian i stwierdziliśmy, że takie ustawienia będą najbardziej właściwe powinniśmy udać się do menu i zapisać nasz obrazek w wybranej przez nas lokalizacji. Jak widać cała operacja nie trwała dłużej niż parę minut. Dodatkowo, jeśli dojdziemy do odpowiedniej wprawy, będziemy w stanie zmniejszać nasze obrazki jak maszyna. Jeśli jednak uważamy, że cała ta operacja wydaje się zbyt skomplikowana to posiadamy szereg alternatyw, żeby zmniejszyć nasze zdjęcia.

Korzystając z przeglądarki internetowej możemy odnaleźć strony internetowe, które mają za zadanie pomóc nam w kompresji naszych fotek. Wystarczy zatem, że odwiedzimy którąś z nich, a następnie korzystając z dostępnych tam opcji wyślemy na serwer zdjęcie, które chcemy zmniejszyć.

W rezultacie, otrzymamy w odpowiedzi zwrotnej nasze zdjęcie, lecz odpowiednio pomniejszone, żeby nadawało się na wrzucenie go na stronę, lub wysłaniu w załączniku w poczcie elektronicznej. Czasami jednak zdarza się, że takie strony są darmowe, lecz na naszych zdjęciach generują logo wodne z adresem prowadzącym do tejże strony. Musimy zatem zdecydować, czy na pewno odpowiada nam taka praktyka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here