jak sprać żywicę

Wszelkiego rodzaju zabrudzenia niejednokrotnie bardzo trudno usunąć. Wie o tym każda osoba, która kiedykolwiek stanęła twarzą w twarz z takim problemem. Niektóre zabrudzenia na trwałe uszkadzają ubrania, więc wielce prawdopodobne, że gdy plama jest z wina lub ze smaru, to nie uda jej się usunąć. Wiele osób decyduje się w takich sytuacjach na dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to wyrzucenie ubrania, które sprawia wrażenie takiego, w którym nie ma sensu już chodzić ani dalej go użytkować.

Nikt bowiem nie chce chodzić na co dzień w ciuchach, które są brudne

Wygląda się wówczas po prostu nieestetycznie i każdy chce uniknąć takiej marnej prezencji na co dzień. W wielu sytuacjach wskazane jest także oddanie ubrania do pralni. Jest to drugie rozwiązanie, z którego najczęściej korzystają osoby, których ubrania lub narzuty zostały pobrudzone różnymi substancjami. Każdy od czasu do czasu czymś się brudzi. Niektóre plamy są szczególnie trudne do usunięcia i próbuje się wówczas przeróżnych sposobów, by się ich pozbyć.

czyste pranie

Szuka się porad, dzięki którym możliwe będzie pozbycie się plamy raz na zawsze, ale okazuje się, że nie tak łatwo je znaleźć. Często kupuje się gazety, w których znajdują się dobre rady pań domu, a więc kobiet, które mają złote rady na różne przypadłości i problemy mniejszej albo większej wagi. Jedna z najtrudniejszych wydawać by się mogło plam do usunięcia, są te z żywicy. Wiele osób, które doświadczyły czegoś takiego, zastanawia się, czy ciuch nadaje się już tylko i wyłącznie do usunięcia, czy może uda się go jeszcze w jakiś magiczny sposób odratować.

Nie jest łatwo jednoznacznie stwierdzić, bo wiele zależy od tego, czy plama jest świeża, czy też nie. Jeśli ma ona kilka lat, a ubranie było od momentu zabrudzenia prane wiele razy, to więcej niż pewne, że nie uda się całkowicie jej usunąć. Wielce prawdopodobne także, że plama sama się wytarła, jeśli ubranie jest już stare. Starł się już najpewniej i materiał i żywica, więc nie do końca jest sens dowiadywać się, jak sprać żywicę.

Jeśli natomiast plama jest stosunkowo świeża, to można pokusić się o wyszukanie dobrych porad dotyczących tego zagadnienia. Okaże się wówczas, że tak naprawdę jest to jedna z najłatwiejszych do usunięcia plam. A wszystko zależy od tego, jak szybko podejmie się tak zwaną interwencję. Żeby skutecznie usunąć zabrudzenie, szczególnie tego typu należy je w pierwszej kolejności zamrozić. W tym celu najlepiej włożyć uranie do zamrażalki, jeśli takową posiada się w swoim domu.

Jeśli się jej nie ma, to być może jest się szczęśliwym posiadaczem kostek lodu. Wtedy należy nimi w pierwszej kolejności obłożyć zabrudzenie z żywicy i poczekać aż się zamrozi. Wówczas można zauważyć, że żywica całkowicie stwardniała. Jest więc zamrożona, a więc nastąpiło dokładnie to, na co się liczyło. Gdy plama jest już twarda, a więc zamrożona, można przystąpić do kolejnych czynności, które mają na celu trwałe, a przede wszystkim skuteczne jej usunięcie. Wystarczy wtedy zeskrobać żywicę z materiału, na którym się znajduje.

żywica

Z reguły wystarczy to zrobić paznokciami. Szczerze odradzane jest używanie do tego celu wszelkiego rodzaju ostrych przedmiotów, takich jak na przykład noże lub nożyczki. Może i skutecznie zeskrobać nimi można żywicę, która jest zamrożona, ale to nie wszystko. Więcej niż pewne, że ulegnie także uszkodzeniu materiał, na którym uprzednio znajdowało się zabrudzenie spowodowane żywicą. Innym powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest podgrzanie żywicy do stanu płynnego.

Używa się do tego celu żelazka. Musi być ono bardzo rozgrzane, ale nie należy prasować nim plamy z żywicy bezpośrednio. Zanim to się zrobi, trzeba położyć na ubraniu z taką plamą, czystą ściereczkę, a w następnej kolejności przeprasowanie jej rozgrzanym do czerwoności żelazkiem. Żywica przyklei się do ścierki, ale na ubraniu już jej nie będzie, więc uzyska się efekt, na jaki od dłuższego czasu się liczyło. Jak widać usuwanie nawet plam, które powszechnie uważane są za uporczywe, jest banalnie proste i skuteczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here