Czym jest zwyrodnienie plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej jest schorzeniem dotykającym najczęściej osoby w starszym wieku, dlatego nazywane jest również starczym zwyrodnieniem, a po angielsku AMD – Age-related Macular Degeneration. Choroba ta może mieć postać suchą oraz wysiękową. Ta druga postać zwyrodnienia plamki żółtej potrafi dotykać również osób w młodszym wieku. Czym jest dokładnie to schorzenie i co je powoduje – oto najważniejsze informacje przygotowane przez markę Acuvue.

Co powoduje zwyrodnienia plamki żółtej?

Plamka żółta to półtoramilimetrowa kropeczka, która znajduje się na siatkówce, dokładnie naprzeciwko źrenicy. Znajduje się w niej największe w oku skupisko fotoreceptorów, które pozwalają na ostre widzenie barw w dziennym świetle. Niestety, wraz z upływem czasu, w komórkach plamki żółtej zaburzony zostaje proces przemiany materii. Nie są one w stanie pozbyć się szkodliwych cząsteczek i związków chemicznych, takich jak wolne rodniki, co powoduje stopniowo ich obumieranie i utratę ostrości widzenia – polecamy przeczytać więcej na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/zwyrodnienie-plamki-zoltej

Pierwsze objawy AMD

Początkowe objawy zwyrodnienia plamki żółtej bywają lekceważone przez większość osób i przypisywane właśnie słabnięciu wzroku z powodu upływy lat. Zwyrodnienie plamki żółtej pojawia się przy tym na ogół w jednym oku, więc drugie potrafi kompensować niedogodności w postrzeganiu świata dookoła, co również przyczynia się do lekceważenia objawów tego schorzenia. Jeżeli mamy uczucie, jakby obraz zwłaszcza widziany na wprost stawał się niewyraźny, mniej kontrastowy i wyblakły – konieczna jest wizyta u okulisty, który będzie w stanie zdiagnozować stan pacjenta i zastanowić się wspólnie nad opóźnieniem tego procesu.

Sposoby leczenia zwyrodnienia plamki żółtej

AMD może występować w dwóch postaciach: suchej i wysiękowej – mokrej. Częściej występuje zwyrodnienie plamki żółtej suche, które rozwija się nieco wolniej i łagodniej. Forma wysiękowa jest znacznie poważniejsza i bardziej inwazyjna. W siatkówce powstają bowiem niepożądane naczynia krwionośne, które są kruche, wobec czego łatwo pękają, prowadząc do mikrowylewów i co za tym idzie, szybszego pogorszenia się widzenia.

Wcześniejsze wykrycie zwyrodnienia plamki żółtej pozwala na łagodzenie objawów i opóźnianie pogarszania się wzroku. W najbliższym czasie prawdopodobnie do procesu leczenia zostaną włączone specjalne leki sterydowe. W postaci suchej AMD głównym działaniem profilaktycznym jest uporządkowanie krążenia u pacjenta. Przy postaci wysiękowej AMD stosuje się terapię fotodynamiczną, tzw. PDT i podaje doszklistkowo leki hamujące postęp choroby. Wykorzystywana jest również laseroterapia lub podsiatkówkowe zabiegi chirurgiczne. Jednak całkowity powrót do wyraźnego widzenia nie jest obecnie możliwy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here