Sklep z herbatą, herbaciarnia

Naturalnym krajem występowania krzewów herbacianych są Chiny i to stamtąd wywodzi się tradycja picia herbaty. Pierwszym krajem, który podjął próbę zakorzeniania tego zwyczaju na swoim terytorium była Japonia. Do Europy herbata dotarła w XVI wieku dzięki Rosji, która po raz pierwszy miała z nią styczność w czasie podboju Syberii i w trakcie kontaktów dyplomatycznych z Chinami.

Herbaciane korzenie w Polsce

Historia herbaty w Polsce sięga czasów panowania króla Jana Kazimierza. To właśnie jego małżonka Maria Ludwika, przywiozła ten napój z francuskiego dworu. Niestety, początkowo nie wzbudził on szczególnego entuzjazmu. Wręcz przeciwnie, uważano że jego spożycie może być przyczyną osłabienia nerwów i biegunki!

Opinia ta uległa zmianie dopiero za rządów Stanisława Augusta Poniatowskiego, który sam będąc miłośnikiem angielskich zwyczajów, z lubością oddawał się piciu popołudniowej herbatki.

Herbata dziś

My Polacy z chęcią oddajemy się piciu herbaty. To u nas jeden z bardziej popularnych napojów, choć nie przypisujemy mu takiej rangi jak mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Chętnie pijemy ją niemal po każdym posiłku, zarówno po śniadaniu, jak i po obiedzie. Znajdujemy się w pierwszej trójce pod względem jej spożycia! Wyprzedzają nas tylko, wiadomo – Anglicy oraz Irlandczycy.

Okiem specjalisty

Herbata zawiera duże stężenie związków opóźniających procesy starzenia. Mowa tu o flawonoidach, które są naturalnymi składnikami dostarczanymi w pożywieniu, wychwytującymi wolne rodniki tlenowe i neutralizującymi ich działanie.

Ponadto herbata zawiera, między innymi takie składniki jak: garbniki, teinę, pektyny oraz olejki eteryczne, dzięki którym stanowi lekarstwo na wiele schorzeń. Dla przykładu warto wspomnieć, że zapobiega wrzodom żołądka, miażdżycy, chorobom serca, udarom mózgu a nawet nowotworom. Wszystko zależy od tego jaką herbatę spożywamy.

Rodzaje herbat

Wyróżniamy kilka rodzajów herbaty, określając je poszczególnymi kolorami: czarna, zielona, czerwona, żółta a nawet biała. Ich odmienność jest wynikiem długości procesu fermentacji liści.

Poza nazwą herbaty różnią się też od siebie kształtem. Mamy herbaty liściaste, łamane, granulowane oraz ekspresowe.

Herbaciany deal

Zakup herbaty to nie tylko transakcja kupna – sprzedaży w sklepie zaopatrzonym w ten produkt. To przede wszystkim świadomy wybór odpowiedniego dla nas napoju. Szczegółowe poznanie jego właściwości, tak byśmy mogli podjąć decyzję korzystną dla naszego zdrowia. Zadanie to spełniają sklepy z herbatą, takie w których sprzedawany jest wyłącznie ten napój, a jego personel znakomicie orientuje się w kwestiach dotyczących herbaty. Bez chwili zastanowienia odpowie na pytanie odnośnie jej historii nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Co więcej, fachowo doradzi który gatunek herbaty będzie dla nas najodpowiedniejszy.

Gdzie napić się wyśmienitej herbaty

Tradycja picia herbaty z czasem przekształciła się w szczególnie kultywowany obrzęd. W tym momencie na znaczeniu zyskał sposób jej parzenia, a nawet naczynia w jakich się ją spożywa.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie współczesnego konsumenta powstały pierwsze herbaciarnie, gdzie herbata serwowana jest w odpowiednich warunkach. Pierwsze takie miejsca powstały w Czechach. To właśnie mieszkańcom tego państwa zawdzięczamy herbaciarnie w takiej postaci w jakiej znamy je dziś. To jeden z pierwszych krajów w Europie, w którym można było napić się herbaty w szczególnych warunkach. Dzięki nim, dziś na mapie Polski pojawia się coraz więcej takich miejsc.

Źródło: http://sejfbank.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here