Monitory poleasingowe

Pierwszym, a zarazem najistotniejszym elementem podczas budowania zestawu komputerowego jest przede wszystkim sam komputer. Jednakże by można było go użytkować niezbędny jest w tym przypadku monitor poleasingowy, który stanowi nie mniej ważną część wyposażenia. Podczas wyboru sprzętu warto zwrócić uwagę na szereg istotnych aspektów.

Cena, a jakość – monitory używane

Stale rozwijający się rynek technologiczny sprawił, że także ceny nowych monitorów uległy wzrostowi. Wynika to przede wszystkim ze stosowania coraz to nowszych dodatków, które mają upiększyć korzystanie ze sprzętu. Problem może się pojawić w momencie nieco ograniczonego budżetu bądź po prostu gdy chcemy zaoszczędzić kilka dodatkowych złotówek.

W takim wypadku ciekawym rozwiązaniem może okazać się monitor poleasingowy. Czym jest dokładnie sprzęt poleasingowy? To wszelkiej maści urządzenia, które były wykorzystywane przez firmę na dany okres czasu. Po tym okresie zostaje to zwracane do producenta, a następnie odnowione i sprzedawane w atrakcyjnych cenach.

Matryca monitora poleasingowego

Jednym z podstawowych parametrów przy wyborze monitora jest rodzaj zastosowanej matrycy. Jej wybór powinien być uzależniony przede wszystkim od samego zastosowania oraz charakteru pracy z urządzeniem. Na rynku możemy spotkać głównie 2 typy wyświetlaczy: IPS oraz TN. Matryca TN jeszcze znacznie częściej spotykanym rozwiązaniem w budżetowych monitorach przez co jakość obrazu może pozostawiać nieco do życzenia.

Jednakże ogromnym atutem w tym wypadku jest cena, która jest znacznie niższa niż w przypadku matryc IPS. Monitory TN sprawdzą się przede wszystkim w przypadku gier, jednak warto szukać w tym przypadku modeli z niskim czasem reakcji.

Jeśli zaś chodzi o monitory z matrycą IPS to ich największą zaletą jest dobre odwzorowanie barw oraz widoczność pod różnymi kątami. Ten typ wyświetlaczy sprawuje się najlepiej w przypadku częstego oglądania filmów, nie mniej równie dobrze sprawdzi się podczas gier. Ich największą wadą jest jednak cena. Aktualnie koszt zakupu jest niezwykle wysoki względem poprzednich lat, jednak biorąc pod uwagę monitory poleasingowe ceny te mogą zostać znacznie zredukowane.

Przekątna ekranu oraz proporcje

Oprócz samej matrycy, kolejnymi istotnymi parametrami są przekątna ekranu oraz proporcje. Wybór przekątnej ekranu jest kwestią indywidualną i zależną od upodobań użytkownika. Przyjmuje się jednak, że monitory poleasingowe o przekątnej ekranu między 17, a 20 cali sprawdzą się głównie w pracach biurowych oraz do przeglądania Internetu. Większe ekrany sprawdzą się dla graczy- między 21, a 25 cali. Wyświetlacze o przekątnej ponad 25 cali będą dobrym rozwiązaniem dla osób często spędzających czas na oglądaniu filmów.

Warto kilka słów dodać również na temat proporcji ekranu. Aktualnie w praktycznie każdym domostwie dominują ekranu 16:9, które najlepiej sprawdzają się zarówno podczas gier, jak i oglądania filmów. Ponadto coraz rzadziej spotykanymi proporcjami są 4:3 czy 5:4, które określane są mianem ”kwadratu”. Szukając monitora warto więc brać te w proporcjach 16;9.

Rozdzielczość

Ostatnim już parametrem, na który trzeba zwrócić większą uwagę jest rozdzielczość ekranu. Najpopularniejsza z nich to oczywiście FULL HD, czyli rozdzielczość 1920×1080. Ten parametr nie oznacza nic innego jak fizyczną ilość pikseli. W dalszym ciągu poprawnym wyjściem jest wybór HD, który również zapewnia jakość obrazu na przyzwoitym poziomie. Znacznie droższym, ale jednocześnie najnowszym jest rozdzielczość 4K, jednakże cena takiego monitora jest bardzo wysoka.

Podsumowanie

Reasumując, zakup monitora poleasingowego jest idealnym kompromisem pomiędzy ceną, a jakością. Podczas kupna warto wziąć pod uwagę wyżej wymienione parametry. Ich zastosowanie z całą pewnością pozwoli zakupić monitor dobrej jakości oferujący na prawdę wiele możliwości. Ponadto nie należy obawiać się takiego sprzętu jeśli mowa o awaryjności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here