Kim jest radca prawny?

W sytuacji, gdy potrzebna jest pomoc związana z prawem, wiele osób korzysta z usług adwokackich. Nie każdy wie jednak, że istnieje również inne rozwiązanie. W takich momentach po pomoc można zgłosić się również do radcy prawnego.

Radca prawny – kwalifikacje zawodowe

Mówiąc o radcy prawnym, mamy na myśli mecenasa, którego zawód regulują nieco inne przepisy niż w przypadku adwokata. Mimo to oba fachy można uznać za bardzo zbliżone, a pokrewieństwie między nimi jest na tyle duże, że dla osób korzystających z usług nie ma to z reguły większego znaczenia.

Radcą prawnym może zostać jedynie absolwent magisterskich studiów prawniczych, ukończonych na terenie kraju lub poza nim, o ile dyplom zagranicznej uczelni uznawany jest również w Polsce. Niezbędna jest także 3-letnia aplikacja radcowska oraz zaliczenie pisemnego egzaminu po jej ukończeniu. Radca prawny musi posiadać też pełne prawa publiczne. O możliwości rozpoczęcia pracy zawodowej decyduje wpis na listę radców prawnych oraz ślubowanie.

Obowiązki i zakres usług

Zakres usług wykonywanych przez radcę prawnego pokrywa się z tym, który oferuje każdy adwokat. Do kancelarii radcowskich zgłaszają się więc osoby potrzebujące wsparcia w rozwiązaniu rozmaitych kwestii dotyczących prawa. Może to być pomoc m.in. skonstruowaniu i zawieraniu jakiejś umowy czy konieczności uzyskania fachowej porady (odnośnie np. długu, mobbingu, podziału majątku, rozwodu, praw rodzicielskich itp.).

Od kilku lat możliwy jest też udział radców prawnych w sprawach sądowych (np. m.in. w postępowaniu karnym i skarbowym, sądzie pracy czy Trybunale Konstytucyjnym). Nie ma również problemu, by osoba taka była przedstawicielem swojego klienta w urzędzie czy innej instytucji.

Wybór właściwej osoby

Bardzo istotny jest wybór odpowiedniego radcy prawnego. Korzystanie z usług takiej osoby powinno wiązać się z otrzymaniem profesjonalnego wsparcia opartego na zaufaniu i bezpieczeństwie.

Warto mieć świadomość, że radca prawny zawsze powinien być ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej, które chroni zarówno jego samego, jak i klienta. Zgłaszając się do wybranego fachowca, należy też sprawdzić, czy posiada on pełne kwalifikacje do wykonywania zawodu. Nie zaszkodzi również zapoznać się z opiniami na temat świadczonych przez niego usług.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here