jaki kupić telewizor

W dzisiejszych czasach rynek elektroniki użytkowej jest bardzo różnorodny, a wybór marek i urządzeń – ogromny. Dotyczy to również rynku telewizorów, na którym zaciętą walkę o klienta toczą producenci z Europy, Ameryki i Dalekiego Wschodu. Dla nas – odbiorców – jest to bardzo dobra sytuacja. Ceny nieustannie spadają, co chwila pojawiają się nowe rozwiązania techniczne i każdy może znaleźć coś odpowiedniego do swoich potrzeb. Z drugiej strony podjęcie decyzji, jaki model wybrać, może doprowadzić do bólu głowy.

Kiedy już się zdecydujemy, musimy zastanowić się, jaki kupić telewizor? Zakup tego urządzenia, to nie kupno mieszkania, nie będziemy cieszyć się nim przez 20 lat. Jednak wydamy sporą kwotę pieniędzy i naszym nabytkiem będziemy cieszyć się pewnie przez najbliższych kilka lat, warto więc przemyśleć głębiej ten wybór.

Jak zwykle w przypadku zakupu droższych rzeczy zaczynamy od określenia naszych podstawowych potrzeb oraz oczywiście budżetu. W przypadku telewizora najbardziej oczywistą i kluczową cechą jest jego rozmiar. W tej dziedzinie możemy zdecydować się na modele zaczynające się od 24 cali, aż po górną granicę przekraczającą 85 cali. Różnica jest ogromna, ale też bardzo różne są potrzeby ludzi. Mały telewizor przyda nam się w kuchni lub dziecięcym pokoju.

pilot do telewizora

Te największe wstawimy do naszego głównego salonu

Na rynku telewizorów rozmiar wiąże się oczywiście z ceną w dość prostej zależności – im większy ekran, tym wyższa cena. Najmniejsze i najbardziej podstawowe urządzenia kupimy za niewiele ponad 500 złotych. Te największe i najbardziej zaawansowane będą nas kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Po zastanowieniu się nad wielkością i ilością pieniędzy, jakie możemy wydać, przechodzimy do szczegółów.

Telewizor to urządzenie do wyświetlania obrazu, jest więc rzeczą oczywistą, że przy zakupie kierujemy się jego jakością – kolorami, jasnością, kontrastem i rozdzielczością. Tu dochodzimy do jednej z ważniejszych decyzji przy wyborze – jaki standard rozdzielczości ma obsługiwać nowe urządzenie? W tej chwili do wyboru są teoretycznie trzy opcje. Telewizory HD Ready, które obsługują najniższą rozdzielczość, ale są zupełnie wystarczające do odtwarzania większości kanałów telewizyjnych. Wybór tego standardu to niezły pomysł, jeśli zależy nam na cenie, sprzęt będzie niewielki i sporadycznie używany.

Full HD oznacza wyższą rozdzielczość, bez problemu obsługującą wszystkie kanały telewizyjne i materiały z płyt DVD. Do niedawna ten standard królował na rynku i był wybierany najczęściej. Jednak obecnie coraz bardziej popularna staje się odmiana 4K – najwyższa dostępna rozdzielczość. Oferuje ona najwyższą jakość obrazu, obsługuje wszystkie formaty z płyt i internetu, a dodatkowo coraz więcej kanałów TV wybiera ją jako docelową. Duży odbiornik do salonu z całą pewnością powinien obsługiwać 4K.

Równie ważny jest rodzaj matrycy wyświetlającej

W tej dziedzinie na rynku mamy kilka odmian. Do niedawna można było spotkać jeszcze telewizory plazmowe, ale zostały one już całkowicie wyparte przez standard LCD. Te płaskie matryce składają się z kilku warstw, w tym z warstwy podświetlającej obraz. W zależności od rodzaju podświetlenia spotykamy matryce LCD i podświetlane diodami LED. Te ostatnie występują też w najdroższej, ulepszonej odmianie QLED.

Innym typem matryc są opatentowane przez LG OLEDy. To zupełnie nowa technologia nie wymagająca dodatkowego podświetlania. Co wybrać? To już zależy od naszej wrażliwości na kolory i ilości pieniędzy. LED wydaje się dobrym kompromisem pomiędzy jakością i ceną. Jeżeli stać nas na więcej, wybierzmy OLED.

telewizor

Telewizor już dawno przestał być tylko wyświetlaczem obrazu. Współczesne modele to centra multimedialne z wbudowanym komputerem i systemem operacyjnym. Nad wyborem telewizora Smart nie ma się co zastanawiać – to już konieczność. Taki model pozwoli nam cieszyć się wieloma serwisami i usługami sieciowymi, bibliotekami VOD czy nawet komunikacją przez Skype.

Jedyne co musimy wybrać, to system operacyjny. Od nas zależy, czy będzie to bogaty w aplikacje Android czy może jakiś lansowany przez konkretnego producenta system, na przykład Tizen Samsunga. Przy opcji Smart ważne jest też połączenie z siecią – nowoczesny model musi mieć połączenie kablowe i sieć Wi-Fi.

Inne opcje są już mniej ważne. Liczy się oczywiście estetyka wykonania, dodatki typu możliwość podłączenia dużej liczby urządzeń zewnętrznych, ergonomia i prostota obsługi. Kupując nowy telewizor, warto też zwrócić uwagę na czas trwania gwarancji i może pomyśleć też nad kupnem droższego modelu na raty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here