jak zrobić ładne zdjęcie

W dzisiejszych czasach każdy z nas stał się fotografem. Ogromna dostępność cyfrowych kompaktów i lustrzanek sprawia, że prawie każdy może sobie pozwolić na ich posiadanie. Co ważniejsze, praktycznie każdy smartfon posiada obecnie niezły aparat fotograficzny. Mając możliwości robienia zdjęć na co dzień, korzystamy z nich chętnie. Fotografujemy wszystko i wszystkich, przy każdej okazji. Często okazuje się jednak, że zdjęcia nie wychodzą takie, o jakich marzyliśmy.

Jak zrobić ładne zdjęcie?

Odpowiedź na to pytanie jest dość złożona i zależna od naszego sprzętu i ambicji. Na szczęście istnienie kilka uniwersalnych zasad, które możemy zastosować w każdej sytuacji.

Rzeczą podstawową jest wybór obiektu, który chcemy fotografować. Setne zdjęcie zachodu słońca nad morzem? Tysięczne zdjęcie naszego psa, który śpi na kanapie? Oczywiście, możemy je zrobić, ale czy będą one interesujące dla kogoś oprócz nas? Warto przez chwilę zastanowić się, nad czymś ciekawszym, poszukać ładniejszego, nietypowego kadru, znaleźć sytuację, która zaciekawi odbiorcę naszej fotografii. Bo przecież zdjęć nie robimy tylko dla siebie, często umieszczamy je w internecie, lubimy się nimi chwalić naszym znajomym czy rodzinie. Warto więc trochę popracować nad ich tematyką.

Wiedząc, co chcemy sfotografować musimy zapoznać się ze swoim aparatem. Może to zabrzmi trochę dziwnie, bo przecież duża część aparatów nie na darmo zalicza się do typu „point and click” – wyceluj i naciśnij przycisk. Warto jednak poszerzyć swoje własne możliwości i mieć większy wpływ na proces fotografowania. Oczywiście, nie każdy od razu przejdzie na tryb manualny w lustrzance, jednak warto poznać podstawowe reguły dotyczące dobrania czasu naświetlania, ogniskowej czy ISO. Wiedząc jak precyzyjnie ustawić nasz aparat, jak dobrać parametry do danego kadru, będziemy robić ładniejsze fotografie.

Przy samym robieniu zdjęć ważna jest nasza pozycja i ogólne panowanie nad ciałem. Nie dotyczy to może w dużym stopniu smartfona, ale już operując większym aparatem kompaktowym musimy pamiętać o tym, żeby pewnie trzymać go w dłoni. Jeżeli robimy zdjęcie z krótkim czasem czy długą ogniskową, warto znaleźć jakiś punkt podparcia dla ręki. Czasem będzie to murek czy ławka w parku, a w domu nawet oparcie ciałem o framugę pozwoli nam uzyskać większą stabilność. Naciskając spust warto wstrzymać na chwilę oddech – nawet taki mały ruch może mieć wpływ na jakość obrazu na zdjęciu.

dobry fotograf

Kolejna bardzo ważna rzecz, to rozplanowanie kadru

Początkujący fotograficy robią zachód słońca z ognistą kulą umieszczoną centralnie na zdjęciu. Podobnie w przypadku fotografowania ludzi, umieszczają ich w kadrze centralnie i symetrycznie. To błąd. Zdjęcia o zachwianej symetrii, z brakiem głównego obiektu na środku, są dużo ciekawsze i automatycznie przyciągają wzrok.

Generalna zasada mówi o podziale obrazu na trzy równe części w pionie i w poziomie. Punkty przecięcia tych linii stworzą nam tak zwane punkty węzłowe i to jak najbliżej nich powinny znajdować się główne obiekty naszej fotografii. Jeżeli robimy zdjęcie zachodu, umieśćmy linię horyzontu w 1/3 wysokości kadru i przesuńmy słońce trochę w lewo lub w prawo.

Sam kadr powinien być ładnie skomponowany, ale też „czysty”. Poświęćmy chwilę i przyjrzyjmy się temu, co widać w wizjerze aparatu. Jeżeli fotografujemy człowieka, sprawdźmy czy za nim nie ma jakichś krzaków, zardzewiałych samochodów czy przecinających obraz drutów elektrycznych. Ładne tło sprawi, że zdjęcie będzie dużo ładniejsze, śmietnik za naszym modelem od razu odciągnie wzrok oglądającego od tematu zdjęcia.

Przy fotografowaniu ludzi należy też pamiętać o tym, żeby gwałtownie nie ucinać sylwetki na przykład w kolanach. Fotografujmy całą postać, ewentualnie popiersie czy samą twarz z fragmentem szyi. Kadr powinien być ciekawy, wyrażający jakieś emocje. Model przypominający manekina nie przyciągnie wzroku, o wiele lepsze będą ujęcia spontaniczne – śmiech, ruch, gesty. Oczywiście takie zdjęcia będą trudniejsze do wykonania, ale dlaczego nie spróbować?

jak zrobić zdjęcie

W fotografii bardzo ważne jest światło. Najlepsze, „malarskie” światło występuję w okolicach wschodu i zachodu słońca. Wtedy kolory są najpełniejsze, a kontrasty łagodne. Unikajmy fotografowania w upalne południe, szczególnie ludzi, którzy mają na przykład w tle jasną ścianę i rzucają na nią cień. W takich warunkach bardzo trudno będzie nam zrobić poprawne zdjęcie. Znajdźmy lepiej miejsce, gdzie panuje półcień, a światło jest rozproszone – choćby przez liście drzew.

Robiąc na co dzień zdjęcia, warto chwilę pomyśleć nad powyższymi radami. Nie zapamiętamy ich wszystkich od razu, nie będziemy ich też stosować od pierwszego dnia. Ale stopniowo wejdą nam one w krew i na pewno poprawią jakość naszych kadrów i zwiększą satysfakcję z tego fantastycznego hobby jakim jest fotografia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here