obliczenia matematyczne

Na pewno w szkole gimnazjalnej, a nawet ponadgimnazjalnej rodzice pilnowali, czy odrobiłeś pracę domową oraz czy jesteś przygotowany na kolejny dzień. Może nie byłeś z tego powodu zadowolony. Okres młodzieńczy to bowiem czas, w którym bardziej w głowie mamy rozrywkę, wyjście ze znajomymi czy plotki z koleżankami. Może bardziej interesowało Cię co słychać w świecie mody, niż co słychać w kolejnym rozdziale książki z geografii?

Może bardziej zastanawiało Cię, jak się liczy średnią, niż co zrobić, aby owa średnia była wybitnie dobra? Wybitnie dobrej średniej nie miałbyś potrzeby nawet liczyć. Jeśli Twoimi ocenami byłyby same piątki, logicznym wnioskiem jest, że również oceną końcową byłaby piątka. Co innego jeśli przy Twoim nazwisku w dzienniku widniałyby oceny w przedziale 1-3. Wtedy policzenie oceny końcowej byłoby bardzo istotne, bo być może nie dostałbyś promocji do kolejnej klasy. Jak to było z Tobą? Byłeś pilnym uczniem czy wręcz przeciwnie: uczniem, któremu zależało tylko na przejściu do kolejnej klasy?

Jedno jest pewne: rodzice mieli rację, pilnując Twojej edukacji. Młodzi ludzie niekoniecznie podchodzą entuzjastycznie do nauki, a rodzice (jako dorośli ludzie, doświadczeni życiem) dobrze wiedzą, co owa nauka nam daje. Są bowiem starsi od nas i mądrzejsi. Należy ich posłuchać, a szczególnie w tak istotnej kwestii jak edukacja. Być może uczyli się pilnie i mogą zawstydzić Cię swoim wykształceniem. Być może nie byli pilnymi uczniami i teraz tego żałują.

Co ta nauka mi da?

jak się liczy średnią

Pytanie to często pojawia się w szkołach. Szczególnie pada z ust młodszych, niż starszych osób. Otóż nauka jest bardzo ważna w Twoim życiu. Daje Ci bardzo wiele, a nawet więcej, niż Ci się wydaje.
Zaczynając od szkoły podstawowej, w której stawiasz pierwsze kroki w świecie edukacji, warto zauważyć jak znacząca jest ta szkoła. Liczysz przez całe życie. Czy to ile będą kosztowały Cię zakupy, ile pieniędzy zarobisz za dodatkowe godziny spędzone w pracy itd.

Podstawówka uczy nas początków liczenia. Co prawda, dopiero w kolejnych szkołach będziemy bardziej rozwijać się matematycznie, ale to ta pierwsza szkoła uczy nas tabliczki mnożenia, uczy liczenia ułamków, uczy obliczeń procentowych. Czy to nie przyda się w Twoim życiu? Może zgodzisz się z tym spojrzeniem na matematykę, ale co z resztą przedmiotów?

Można spotkać się ze stwierdzeniem: po co mi polski i jakieś tam wypracowania? Jeśli lubiłeś pisać owe wypracowania nie zgodzisz się z tym, ale jeśli nie lubiłeś tego przedmiotu z pewnością mógłbyś podpisać się pod tym zdaniem. Język polski i (cytując powyższe stwierdzenie) jakieś tam wypracowania to Twój rozwój osobisty.

Uczysz się budować zdania, uczysz się nowych słów, dzięki czemu Twoje słownictwo staje się bogatsze, a dzięki temu bogatsze są Twoje wypowiedzi. Interpretując wiersze uczysz się myśleć, wykorzystując wyobraźnię. Ponadto j. polski to kopalnia ortografii, a to przydaje się zawsze, choćby przy pisaniu maili.
Podsumowanie jest takie, że każdy przedmiot od najmłodszych lat ma znaczenie w Twoim życiu.

liczy średnią

Oprócz życia codziennego edukacja jest istotna w przyszłości

To od niej zależy jakiej podejmiesz się pracy. Możesz oczywiście wybrać zatrudnienie, w której wykształcenie w konkretnej dziedzinie nie jest wymagane, ale czy nie lepiej robić to, co się lubi? Ile to osób żałuje po latach, że nie wykształciło się w danym kierunku i straciło przez to pracę marzeń? Wiele jest takich osób. Uczmy się na ich błędach.

Jak jest z Tobą teraz? Masz stałą pracę, ale nie jest to Twoja wymarzona praca? Odkryłeś swój wymarzony zawód, ale nie jesteś już nastolatkiem i myślisz, że jest już za późno, aby iść do szkoły? Nic straconego. Na naukę nigdy nie jest za późno. Jak nie teraz to kiedy? Życie masz tylko jedno, więc jeśli masz marzenia, spełniaj je. Zdobądź wykształcenie, zmień pracę.

A może masz pracę marzeń, a oprócz tego chciałbyś opanować biegle nowy język, ale również jesteś zdania, że być może już Ci się to nie przyda? Nic bardziej mylnego. Jeśli nie w pracy to w życiu. Może kiedyś wybierzesz się w podróż dookoła świata i tylko dzięki znajomości języka będziesz umiał porozumieć się z obywatelami danego kraju (bez korzystania z translatora w telefonie, w którego wklepywanie zdań i ich tłumaczenie zajmuje czas).

Pamiętaj, że na naukę nigdy nie jest za późno. Pamiętaj, że edukacja jest niezwykle ważna w naszym życiu. Jeśli to wszystko wiesz i byłeś pilnym uczniem, przekazuj te wskazówki swoim dzieciom, swoim przyjaciołom. Może spotkasz się z niezadowoleniem ze strony swoich pociech, ale… po latach na pewno Ci podziękują!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here