jak obciąć kotu pazury

Posiadanie zwierzątka domowego wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. W zależności od gatunku pupila, musimy przede wszystkim zapewnić mu odpowiednie schronienie, pokarm, wodę, tudzież inne rzeczy konieczne mu do życia. Najbardziej popularne w Polsce są nadal psy oraz koty, chociaż bardziej egzotyczne zwierzątka zyskują na popularności. Posiadanie psa wiąże się z dużą ilością spacerów, a także zabawy.

Szczególnie większe rasy psów, których pierwotnym przeznaczeniem były polowania lub pilnowanie bydła potrzebują dużą dawkę aktywności fizycznej każdego dnia. Jako że na świecie istnieje wiele odmian różniących się rozmiarem, rodzajem sierści, kolorem oraz charakterem, każdy znajdzie coś dla siebie. Od małych, kanapowych przytulanek, po energiczne psie olbrzymy.

Gryzonie to bardzo ciekawa opcja dla osób, które nie mają zbyt dużo wolnego czasu i nie potrzebują przytulanki. Chomiki to jedne z najbardziej popularnych gryzoni, dostępne zazwyczaj w trzech standardowych gatunkach, a mianowicie Chomiki Syryjskie, Chomiki Roborowskiego oraz Chomiki Dżungarskie. Pierwsze charakteryzują się stosunkowo dużymi rozmiarami. Chomiki Syryjskie uwielbiają spać i jeść. Są przyjazne do ludzi i w miarę łatwo dają się oswoić, próżno jednak oczekiwać od nich takiego przywiązania, jak ze strony psa.

Następne dwie odmiany są znacznie mniejsze i bardziej energiczne, ale o wiele trudniej jest zawiązać z nimi nić porozumienia i są płochliwe. Tego typu zwierzątka dedykuje się młodzieży i osobom dorosłym, natomiast dzieci powinny opiekować się chomikami pod nadzorem rodziców. Maluchy nie są dostatecznie delikatne i łatwo o wypadek, który skończy się dla pupila tragicznie.

W poczet gryzoni zaliczają się również szczury, które mimo swojego niezbyt eleganckiego, dla niektórych wręcz odrażającego wyglądu, są wybitnie inteligentne i mocno przywiązują się do właściciela. Króliki miniaturki są szczególnymi ulubieńcami dziewczynek. Ich słodki pyszczek i mięciutkie futerko rozczulają serce właścicielki. Króliki są płochliwe i trzeba je od małego zaznajamiać z towarzystwem człowieka, by nie stały się w stosunku do niego agresywne.

Kolory futerka są zróżnicowane, nieraz szata tego zwierzątka ba bardzo ciekawe, jedyne w swoim rodzaju znamiona i refleksy. Nadaje to szczególnego uroku tym słodkim zwierzakom. Wrócę jednak do pupila, którego nazwa została wymieniona na samym początku tekstu, a dokładnie kota. Koty to popularne zwierzątka domowe posiadające szerokie grono swoich amatorów.

kot

Te czworonogi posiadają rzecz jasna rasy, dzielone na zasadnicze grupy:

-Kategoria I – koty perskie i egzotyczne (np. perski)
-Kategoria II – koty półdługowłose (np. Maine Coon)
-Kategoria III – koty krótkowłose i somalijskie (np. bengalski)
-Kategoria IV – koty syjamskie i orientalne (np. syjamski)
Powszechne są także tak zwane dachowce, czyli odpowiedniki kundelków w świecie kotów.

Charakter kota znacznie różni się od usposobienia psa. Przede wszystkim, kociaki chodzą własnymi ścieżkami, są niezależne i nie lubią ograniczeń. Mówi się, że są fałszywe, ale to zbyt mocne słowa. Przywiązują się do właściciela, ale nie są dla niego oddane w pełni. Znakomicie radzą sobie same i są typem samotników. Jeśli chodzi o pielęgnację, nie jest ona szczególnie skomplikowana.

Koty myją się samodzielnie, wykorzystując w tym celu specjalnie przystosowany, szorstki język. Generalnie stronią od wody, chociaż istnieje kilka ras lubujących się w pływaniu. Szczotkować można długowłose odmiany, natomiast te posiadające krótką sierść nie wymagają tej procedury.

jak obciąć pazury

Jak obciąć kotu pazury?

Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie, kiedy obcinanie pazurków jest w ogóle konieczne. Otóż, jeżeli zwierze przebywa większość dnia na zewnątrz, pazury ścierają się samorzutnie. Natomiast, kiedy nasz pupil jest typem kanapowca należy je przycinać. W tym celu wykorzystujemy obcinacz do paznokci. Nie koniecznie musi być to specjalistyczny sprzęt, ale znacznie ułatwi on tę czynność. Jeśli nigdy tego nie robiliśmy, możemy zwrócić się do weterynarza by zrobił to za nas oraz wyjaśnił jak to zrobić, co z pewnością przyda się w przyszłości.

Obcinając musimy pamiętać, by nie naruszyć „żywej” części pazura, ponieważ dla kota jest to bardzo bolesne i nieprzyjemne przeżycie. Jeśli zachowamy dostateczną ostrożność nie będzie to stanowiło problemu. Gdy opiekunem jest osoba młoda dobrze, by rodzic asystował przy obcinaniu pazurków lub sam to wykonywał. Pielęgnacja kota nie nastręcza więc wielu problemów, a jest to bardzo miły towarzysz i pupil.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here