Czy recykling uratuje naszą planetę przed zagładą?

0
2306

Od II połowy XX wieku naukowcy obserwują regularny wzrost średniej temperatury ziemi. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele. Począwszy od wycinania ogromnych powierzchni lasów, aż po emisje ogromnych ilości gazów cieplarnianych do atmosfery. Jeśli nie podejmiemy żadnych kroków w kierunku poprawy jakości środowiska, to naukowcy szacują, że do roku 2030 wzrost temperatury sięgnie półtora stopnia Celsjusza, a do 2100 będzie to już powyżej czterech stopni. Konsekwencją tego będą fale upałów, topnienie lodowców, wzrost poziomu mórz, spadek produkcji żywności i postępujące wymieranie gatunków to tylko kilka z wielu następstw globalnego ocieplenia. Oczywiście ludzkość ma jeszcze wystarczająco czasu, żeby temu zapobiec. Wystarczy tylko, że zaczniemy interesować się ochroną środowiska i zaczniemy wspierać ekologiczny tryb życia. Na przykład poprzez coraz bardziej popularny i doceniany recykling tworzyw sztucznych.

Czym jest recykling tworzyw sztucznych?

Recykling jest to jedna z metod ochrony środowiska naturalnego. Charakteryzuje się on wielokrotnym wykorzystywaniem surowców w celu wytwarzania nowych produktów, aż do momentu, w którym poszczególne materiały stracą swoje właściwości przetwórcze. To z kolei pozwala w znacznym stopniu wpływać na poprawę środowiska naturalnego, ponieważ minimalizuje konieczność wycinania kolejnych powierzchni lasów w celu pozyskania nowych surowców. Badania wskazują, że recykling jest najskuteczniejszą metodą pozbywania się odpadów z gospodarstw domowych. Na rynku istnieje wiele firm, które świadczą taką usługę (jak na przykład Sawo-Recykling http://www.sawo-recykling.pl/). Takie przedsiębiorstwa wspierają ekologiczny tryb życia i skupują makulaturę i pozostałe surowce w różnej postaci, a także utylizują liczne odpady. Ponadto działalność ta przyczynia się do zwiększenia świadomości każdego z nas i podejmowania przez nas kroków, zmierzających do poprawy kondycji środowiska. Wystarczy zatem, że zaczniemy wspierać proces recyklingu i segregować odpady, a następnie przekazywać je do specjalistycznych podmiotów.

Zalety wynikające z recyklingu

Recykling tworzyw sztucznych generuje mnóstwo korzyści, do których zaliczyć możemy między innymi zmniejszenie zużycia energii. Dzięki temu dochodzi także do zredukowania emisji gazów cieplarnianych, co korzystnie wpływa na poprawę jakości środowiska, w którym wszyscy żyjemy. Ponadto proces ten minimalizuje prędkość wzrostu średniej temperatury, która przyczynia się do postępującego wymierania wielu gatunków roślin i zwierząt. Dlatego o recyklingu warto myśleć każdego dnia. Dzięki niemu być może uda nam się uratować świat przed prawdziwymi katastrofami ekologicznymi, które przestaną być idealnym scenariuszem dla filmów popularnonaukowych, a staną się rzeczywistością, z którą zmagać się będą nasi potomkowie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here